LAFA Winners - January 2022




​​

Best Picture

Dreams of Daraa - Reilly Dowd


Best Narrative Feature

GOD & SALSA - Jess Thomas, Anayancy Thomas


Honorable Mention: Narrative Feature

Girl in the Palms - Jon Russel Cring


Best Narrative Short

Breathless - Wayne Yu


Honorable Mention: Narrative Short

Geography of the Heart - Alexandra Billington


Best Indie Film

La Petite Mort - Nicole Zhou


Honorable Mention: Indie Short

Thony's Eyes - Dr. Melissa E Tate-Scruse


Best Drama

Skylark - Béla Paczolay


Honorable Mention: Drama

Before or After - Surender Singh


Best Dark Comedy

In The Woods With A Dead Dog - Vera Graziadei


Honorable Mention: Dark Comedy

The Dick Pic Bandit - Jacob Mullen, Dan Nguyen


Best Sci-Fi

S.U.P.E.R - Thorbjörn Eklund


Best Experimental Film

Saudade - Kesava Geeta Kumar


Best Inspirational Film

The Real You - Joel Cartier


Best LGBTQ Film

Girl in the Palms - Jon Russel Cring


Best Web/TV Pilot

PARADOX - Vasilis (Billy) Blioumis


Best Docudrama

Breaking Through - Amy Leigh McCorkle, Tim Druck


Best Documentary Feature

Dreams of Daraa - Reilly Dowd


Honorable Mention: Documentary Feature

The Five Priests - Chris Charles Scott


Best Documentary Short

Once upon a bridge in Vietnam - François Bibonne


Honorable Mention: Documentary Short

The Prism for Post Corona - Seung-il Chon


Best Music Video

Dead Of The Night - Minh Huynh


Honorable Mention: Music Video

Desert Moonlight - Brad Tobler


Best Student Film

Fallen Angel - Taylor Marie James


Honorable Mention: Student Film

Wheat - Jonny Berkowitz


Best Director (Feature)

GOD & SALSA - Jess Thomas


Best Director (Short)

Lifeblood - Nicholas Tory


Honorable Mention: Director

Home - Yang Yang


Best First Time Director

Lifeblood - Nicholas Tory


Honorable Mention: First Time Director

Motive - Alejandro Lozano


Best Indie Filmmaker

Diminished - Frederick Tabiyus Nah IV


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Fishing - Junxu Chen


Best Young Filmmaker

Partners in Crime - Molly Sasso


Best Actor

Mosaic - Lucas Bravo


Honorable Mention: Actor

Chatter - Richmond Parakhen


Best Actress

GOD & SALSA - Jovanna Vidal


Best Supporting Actress

Girl in the Palms - Michalina Scorzelli


Best Child Actor

Wheel Gone Kid 2 - Reece Jagpal-Mohan


Best Duo

Fallen Angel - Ian Peterson & Kaitie Cavataio


Best Cinematography

Mosaic - Raphaël Bourdin


Best Editing

The Cage - Hengrui Zhang


Best Score

Dreams - Walther Neto


Honorable Mention: Score

Composition - Louis Palfrey


Best Sound Design

Breathless - Wei Zhang


Honorable Mention: Sound Design

Saudade - Karthik Mohan


Inspiring Woman in a Film

Dominate - Cynthia Aldrich


Best Visual Effects

The Cage - Hengrui Zhang


Best Virtual Reality

Hop Step Sing! Happy People - Hiroshi Chida


Best Original Story

GOD & SALSA - Jess Thomas, Anayancy Thomas


Screenplay of the Month

True Hell - Greg Kousoulis


Best Feature Screenplay

Passion Fruit - Samuel Frederick Ashkenazy


Honorable Mention: Feature Screenplay

Your Face Is A Country - John McCloskey


Best Short Screenplay

Airborne - Kiley Rothweiler


Honorable Mention: Short Screenplay

Something for the Weekend - Nicola Morris, Rupert Bogarde


Best Drama Screenplay

In the Hollow of the Human Heart - Christopher Nunnally


Honorable Mention: Drama Screenplay

Mano Nera - Samantha Caprio-Negret, Richard Price Sorin


Best Comedy Screenplay

Marry Me Man - Jordan Andrew Oliver


Best Horror Screenplay

True Hell - Greg Kousoulis


Honorable Mention: Horror Screenplay

Possum Man - Eddie Yaroch


Best Sci-Fi Screenplay

g-Men - Paul Loeschke, Walter Bauer


Best Fantasy Screenplay

Rainbow Crystal - Samantha Caprio-Negret


Honorable Mention: Fantasy Screenplay

The Crux of the Angst - John McCloskey


Best First Time Screenwriter (Feature)

The Six Sides of Truth - Janet Walker


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

Ratings War - Robert Haus


Best First Time Screenwriter (Short)

Earthworm - Maria Telnikoff


Best Television Script

Reality of the Future - Zoe Quist, Daniel Lawrence Abrams


Honorable Mention: Television Script

Nutt To Butt - Matthew Domenico, Katherine Connor Duff


Special Jury Award

The Fighting First - Alex Peter Stephens


Special Jury Award

Invincible - Andreas Nelander


Special Jury Award

Close My Eyes - Viktor Jonsson


Special Jury Award

ELYAZ - Remember Home - Mauro Elias Morone


Special Jury Award

James Marriott - Gold - Ted Nivison


Special Jury Award

Chatter - Richmond Parakhen, An Da, Connor Truax


Special Jury Award

Crabs in a Bucket - Alex Hashim



Skylark - Official Trailer



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards







* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 3 LAFA filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net

Recent Posts

PARTNER FESTIVALS

FC.png

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette