LAFA WINNERS

November 2018

 

Best Picture

PLASTIK

Valerio Mazzarella

 

Best Narrative Feature

DREAM KILLER

Barbie Castro

 

Honorable Mention: Narrative Feature

SNOWFLAKE

Jack Tracy

 

Best Narrative Short

UPSIDE DOWN

Kacie Stetson, Georgia Agnew

 

Honorable Mention: Narrative Short

POOR ANIMALS

Daniil Piispanen

 

Best Indie Feature

TO BETTER LOVE YOU

Gilles Doiron, Denise Bouchard

 

Best Indie Featurette

ANGEL IN A FOXHOLE

Dean Love

 

Best Indie Short

THE VOW

Wilfried Capet

 

Honorable Mention: Indie Film

CLOSURE

Kevin Austra

 

Best Drama Feature

DREAM KILLER

Barbie Castro

 

Best Drama Short

A FRIEND IN NEED

Matt George Lovett, Matt Carrell

 

Best Comedy

THE DIVORCE

Lindsy Campbell

 

Best Dark Comedy

TRAPPED

Mohamed Maged

 

Best Romantic Comedy (Feature)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Bob Wasson

 

Best Romantic Comedy (Short)

DON'T BLOW IT

Sam Schlenker, MacKenzie Marlowe

 

Honorable Mention: Romantic Comedy

LOVE AT FIRST SIGHT

Isabella Jacqueline

 

Best Thriller Feature

DREAM KILLER

Barbie Castro

 

Best Thriller Short

CONTRITION

Trent Newton

 

Best Horror

PLASTIK

Valerio Mazzarella

 

Honorable Mention: Horror

THE REFLECT

Louis-David Jutras

 

Best Sci-Fi

EDEN

Kristian Bakstad

 

Best Experimental Film

EXECUTION

Alberto Martín-Aragón

 

Best Inspirational Feature

SPECIAL ED

Frank Anderson

 

Best Inspirational Short

HOME AT LAST

Yimin Gu

 

Honorable Mention: Inspirational Film

IN CELEBRATION OF WALLY

Steve Conry

 

Best Action Film

BLUE CRYSTEL

Giuseppe Rossi

Best LGBTQ Film

SNOWFLAKE

jack Tracy

 

Best Fantasy Film

ROOFTOPS

Odeya Rush, Harry Nathan, Ryan Lee

 

Best Web/TV Pilot

BLACK COFFEE

Jason Perez, George Khouri, Chrishaunda Lee Perez

 

Best Documentary Feature

HOUSE OF STRONZO

Matthew White

 

Best Documentary Short

FENTANYL AND THE 14TH FLOOR: THE LIFE AND DEATH OF JUSTIN LIDSTONE

Anne-Marie Jackson

 

Honorable Mention: Documentary

END OF AN ERA: LAST OF THE V8S

Tom Long

 

Best Animation

SLIDES

Andres Padilla

 

Honorable Mention: Animation

AN ODE TO MY MOTHER

George Turnbull

 

Best Music Video

MOUTH WATER

Erica Marigliani, Lawrence Fancelli

 

Honorable Mention: Music Video

FLORETS

Grace VanderWaal, David Javier, Kristin McQuaid

 

Best Student Film

CHAINS OF MY PATH

João Pedro Drumond

 

Honorable Mention: Student Film

TWENTY-TWO

Yixuan Qi

 

Best Director

PLASTIK

Valerio Mazzarella

 

Honorable Mention: Director

KINETIC LOVE

Sabrina Bühlmann

 

Best First Time Director (Feature)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Bob Wasson

 

Honorable Mention: First Time Director (Feature)

DREAM KILLER

Barbie Castro

 

Best First Time Director (Short)

EDEN

Kristian Bakstad

 

Honorable Mention: First Time Director (Short)

LOVE AT FIRST SIGHT

Isabella Jacqueline

 

Best Indie Filmmaker

NORA EPHRON GOES TO PRISON

Hannah Elless

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

THE TASTE OF THE NOODLES

Ruihan Zhang

 

Best Young Filmmaker

LOVE AT FIRST SIGHT

Isabella Jacqueline

 

Honorable Mention: Young Filmmaker

STEAMER

Jiaqi Wang

 

Best Actor (Feature Film)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Anderson Davis

 

Best Actress (Feature Film)

DREAM KILLER

Christy Carlson Romano

 

Best Actor (Short Film)

A FRIEND IN NEED

Robert Dukes

 

Best Actress (Short Film)

UPSIDE DOWN

Jessi Williams

 

Honorable Mention: Actress (Short Film)

ANGEL IN A FOXHOLE

Elisabeth Yancey

 

Best Actor in an Indie Film

LOVE AT FIRST SIGHT

Bryce Myles Fenwick

 

Honorable Mention: Actor in an Indie Film

CLOSURE

Eric Francis Melaragni

 

Best Actress in an Indie Film

GOLD

An Phan

 

Honorable Mention: Actress in an Indie Film

THE DIVORCE

Laura Niemi

 

Best Supporting Actor

DREAMKILLER

Miguel Fasa

 

Honorable Mention: Supporting Actor

A FRIEND IN NEED

Charlie Freeman

 

Best Supporting Actress

UNDERNEATH THE SAME MOON

Meg Cashel

 

Honorable Mention: Supporting Actress

DREAM KILLER

Gail Soltys

 

Best Young Actor

BETTER DAYS

Sujosh Mukherjee

 

Best Young Actress

DREAM KILLER

Taylor Castro

 

Best Child Actor

UPSIDE DOWN

Stetson Blue Williams

 

Best Duo

NORA EPHRON GOES TO PRISON

Hannah Elless, Kaye Tuckerman

 

Honorable Mention: Duo

LOVE AT FIRST SIGHT

Isabella Jacqueline, Andrea Lim

 

Best Ensemble

TO BETTER LOVE YOU

Mélanie Léger, Pascal Lejeune, Donat Lacroix, Pierre-Guy Blanchad, Annette Louise Brison, Florence Brunet, Eric Butler, Karene Chiasson, Andrei Zaharia, Jean St Cyr, Ginette Leger

Best Cinematography (Feature)

SPECIAL ED

Christopher Lange

 

Best Cinematography (Short)

EDEN

Peter Wilke

 

Honorable Mention: Cinematography

FIGHTER

Wara Pornkulwat

 

Best Editing (Feature)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Logan Colby, Bob Wasson

 

Best Editing (Short)

STEAMER

Jiaqi Wang

 

Best Score (Feature)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Valor Chase Wasson

 

Best Score (Short)

EDEN

Kenneth Ansbjerg

 

Best Song

UNDERNEATH THE SAME MOON

Valor Chase Wasson

 

Honorable Mention: Song

ANGEL IN A FOXHOLE

Dave Tabar

 

Best Sound Design

EDEN

Peter Mulholland

 

Inspiring Woman in a Film

OUTSIDE THOUGHTS

Jill Kingston

 

Best Visual Effects

EDEN

Kristian Bakstad

 

Best Makeup

EDEN

Naomi Bakstad

 

Best Trailer

OXFORD THROUGH THE LENS

Douglas Vernimmen

 

Best Original Story (Feature)

UNDERNEATH THE SAME MOON

Tom Arndt

 

Honorable Mention: Original Story (Feature)

SNOWFLAKE

Jack Tracy

 

Best Original Story (Short)

A FRIEND IN NEED

Matt Carrell

 

Honorable Mention: Original Story (Short)

GOLD

An Phan

 

Best Screenplay Feature

CONNECTING

Tristan McIntosh

 

Honorable Mention: Screenplay Feature

THIS UNEXPECTED THING

Ricardo M Fleshman

 

Best Screenplay Short

DEMON INSIDE ME

Brandon Rutherford

 

Honorable Mention: Screenplay Short

#APOCALYPSE

Laure Dumayet

 

Best Drama Screenplay

BOXCAR

David-Matthew Barnes

 

Honorable Mention: Drama Screenplay

PRISM OF LIGHT

Alec Ybarra

 

Best Comedy Screenplay

CHLOE TWO FINGERS

Lisa Marie Tedesco

 

Honorable Mention: Comedy Screenplay

GOAT YOGA

John Maslowski

 

Best Thriller Screenplay

DEARLY BELOVED

Ruthellen Cheney

 

Best Sci-Fi Screenplay

NAT

Harlan Banks

 

Best Fantasy Screenplay

DESIRE AND RIBS STEAKS

Philippe Solange

 

Best First Time Screenwriter (Feature)

LAND OF THE BRAVE LORD

Phillip Betz

 

Best First Time Screenwriter (Short)

BEFORE I FORGET YOU

Yuting Cao

 

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

BABY

Connor Thorpe

 

Best Television Script

ANIMUS

Ruthellen Cheney

 

 

 

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

LAFA Winner: Plastik - Trailer

LAFA Winner: Don't Blow It - Trailer

LAFA Winner: Upside Down - Trailer

LAFA Winner: Dream Killer - Trailer

LAFA Winner: Special Ed - Trailer

LAFA Winner: Underneath the Same Moon - Trailer

LAFA Winner: Snowflake - Teaser

LAFA Winner: Oxford Through the Lens - Trailer

LAFA Winner: Black Coffee - Trailer

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.