LAFA WINNERS

August 2018

 

Best Picture

NOSSA CHAPE

Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist

 

Best Narrative Feature

THE WHALE CALLER

Zola Maeko

 

Honorable Mention: Narrative Feature

THE CHAIN

Paul Willis

 

Best Narrative Short

IT'S A MESS

Frank Prinzi

 

Honorable Mention: Narrative Short

FIRST FRIDAYS

Harper Cullen

 

Best Indie Feature

AFTER

Ben Brown

 

Honorable Mention: Indie Feature

I REMEMBER...

Geeta Lal Sahai

 

Best Indie Short

HAM

Zachary Wentz

 

Honorable Mention: Indie Short

HINOIRINOKAZE

Hideki Oshima

 

Best Drama Feature

THE BLOOD HOUND

Jianhua Liu

 

Honorable Mention: Drama Feature

SUNNY

Usman Taiwo

 

Best Drama Short

THURSDAY

John Anthony Flavin

 

Honorable Mention: Drama Short

IN SEARCH OF

Edward Neil Bowen

 

Best Comedy Feature

INDIECENCY

Jody Weinman

 

Best Comedy Short

BIG BREAK

Nicole Jones

 

Honorable Mention: Comedy

A ROOMBA'S TALE

Josh Jackson

 

Best Dark Comedy

A YAKUZA'S MELODY

Gibran Ahmed

 

Best Thriller Feature

CARNIVAL OF SORROWS

Mark Adams

 

Best Thriller Short

THE GIRL IN THE GARAGE

Randy Wang

 

Honorable Mention: Thriller

SWITCH

Nicole Ludowese

 

Best Horror

SPECIAL DAY

Teal Greyhavens

 

Honorable Mention: Horror

PINK MOON

Dan Asma

 

Best Mystery Film

ASTRAY

Sam Lichtman

 

Best Sci-Fi Feature

THE 5TH DIMENSION

George Roberson

 

Best Sci-Fi Short

INTEGRATION: THE UPDATE

Matthew Harris

 

Best Western

MONEY BAG

Nolan Hieu Trifunovic

 

Best Experimental Film

DESIRE

Trent Hedayati, Sylvia Stankowski

 

Honorable Mention: Experimental Film

THE ASCENSION OF AVA DELAINE

Tonya Kay

 

Best Inspirational Film

MOMENTUM GENERATION

Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist

 

Honorable Mention: Inspirational Film

STRIDE

Weston Taylor

 

Best Action Film

OPTION ZERO

Eliver Nan Ling

Honorable Mention: Action Film

THIRSTY

Aristote John Boyo, Lee Admassie

 

Best LGBTQ Film

PENANCE

Kayden Phoenix

 

Best Crime Film

UNORGANIZED CRIME

Nick Vallelonga

 

Best Parody

DEADPOOL THE MUSICAL 2

Julian Higgins, Paul Bianchi

Honorable Mention: Parody

UNREQUITED SPACE LOVE

Andrew Grissom, Bryan Philip Cruz

 

Best TV Series

THANK YOU FOR YOUR PATIENTS

Mike Hermosa, Chae Talley

 

Best Web Series

STEPHAN'S BIG AWAKENING

Stephan Nielsen

 

Best Web/TV Pilot

OPTION ZERO

Eliver Nan Ling

 

Honorable Mention: Web/TV Pilot

WACKY TOWNS

Jon Dorais

 

Best Documentary Feature

GENERAL MAGIC

Sarah Kerruish, Matt Maude

 

Honorable Mention: Documentary Feature

DOMINION

Chris Delforce

 

Best Documentary Short

SILENCED IN EFATE

Andrew Storer

 

Honorable Mention: Documentary Short

A MAN WITH GOGGLES

Jungmin Kim

 

Best Animation

SUPERHILLCOOL

Sergio Barbasso

 

Honorable Mention: Animation

NIGHT LIGHT

Yamiset Trujillo

 

Best Music Video

ICEBERG

Manuel Scrima

 

Honorable Mention: Music Video

LOCAL H - INNOCENTS

Felix Piñeiro

 

Best Student Film

ON ICE

Katie Anne Moy

 

Honorable Mention: Student Film

EAT UP!

Kavivarmen Vigneswaran

 

Best Microfilm

INVISIBLE HEEL

Ryan Simantel

 

Honorable Mention: Microfilm

YOU TURN

Pearlina Malik

 

Best Director

GIVE US THIS DAY

Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist

 

Honorable Mention: Director

A MAN AND HIS TRUMPET

Cameron Washington

 

Best First Time Director

THINGS AS THEY ARE

Amedeo Pesce

 

Best Indie Filmmaker

VIOLA

Beatrice Lebrun

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

EQUAL

Deepak Rao, Komal Sharda

 

Best Young Filmmaker

THE GROUNDED ASTRONAUT

Monimar Mancillas

 

Honorable Mention: Young Filmmaker

DREAMS

Jaewoo Ahn

 

Best Actor

THE BLOOD HOUND

Hong Huang

 

Honorable Mention: Actor

THE WHALE CALLER

Sello Maake Ka-Ncube

 

Best Actress

THE LOVE OF BACHELORETTE

Maggie Qin

 

Honorable Mention: Actress

THE WHALE CALLER

Amrain Ismail-Essop

 

Best Actor in an Indie Film

AFTER

Lew Sleeman

 

Best Actress in an Indie Film

EMOTIONAL DISTRESS

Eleanor Burke

 

Best Young Actress

SWITCH

Morgan Gullett

 

Best Child Actor

ON ICE

Brady Bond

 

Best Child Actress

DON'T MESS WITH LUCY

Katie Ellis

 

Best Cinematography

IT'S A MESS

Frank Prinzi

 

Best Editing

PANGEA

Derek Frey

 

Honorable Mention: Editing

A BULLET - SAM'S CONFESSION

Tsai Tsai

 

Best Score

CARNIVAL OF SORROWS

Hans Michael Anselmo Hess

 

Best Song

THIS IS OUR TIME

Debra Gussin, Dale Effren

 

Honorable Mention: Song

WALKING IN TWOS - FEAT. STEPHEN STILLS

Amanda Abizaid

 

Best Sound Design

CHASING THE SUN

Runqi Wang

 

Best Visual Effects

TEAM TEENETTES

Brian Morelan, Barry Jesse Smith

 

Best Original Story

YAYA

Artie Cadenas

 

Honorable Mention: Original Story

A DATE WITH SHILLELAGH

Keith Large

 

Best Screenplay Feature

THE ACCIDENT

Cody Baron

 

Honorable Mention: Screenplay Feature

NOTHING TO HIDE

Danetta Barney

 

Best Screenplay Short

DANIELLE'S BRAIN

Matt Schutt

 

Honorable Mention: Screenplay Short

GAME OF LIFE

Timothy Mendonça

 

Best Drama Screenplay

THE PATH

CJ Williams

 

Best Action Screenplay

THE MARCH

Richard Neher

 

Best Sci-Fi Screenplay

BONE

Ray Brady

 

Best First Time Screenwriter (Feature)

INDIAN BILLY ICE

Jerry Stephen Ice

 

Best First Time Screenwriter (Short)

YELLOW

William MacDonald

 

Best Television Script

VIN AND JILL

Christopher Vallario, Grace Foster

 

 

 

 

 

 

 

LAFA Winner: Nossa Chape - Trailer

LAFA Winner: Ham - Trailer

LAFA Winner: After - Teaser

LAFA Winner: Option Zero - Trailer

LAFA Winner: SuperHillCool - Trailer

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

LAFA Winner: The Blood Hound - Trailer

LAFA Winner: The Girl in The Garage - Trailer

LAFA Winner: Iceberg - Teaser

LAFA Winner: Deadpool The Musical 2

LAFA Winner: The Whale Caller - Trailer

LAFA Winner: Wacky Towns - Trailer

LAFA Winner: Eat Up! - Trailer

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.