LAFA WINNERS

May 2020

Best Picture

In Love with Ally Barker

Chris Smellin, Robert Smellin

Best Narrative Feature

In Love with Ally Barker

Chris Smellin, Robert Smellin

Best Narrative Short

Windblown

Usher Morgan, Katie Vincent

Honorable Mention: Narrative Film

Breakdown

Sándor Gál

Best Indie Feature

Thumb Runner

Dylan Bruno, Kasper Vejlø Kristensen

Best Indie Short

Janet

Wendi Tang

Honorable Mention: Indie Film

Bridge

G.G. Puentes

 

Best Drama

Nocturne

Richard Weston

Honorable Mention: Drama

Dog Days

Eva Kabuya

Best Comedy

The Law Is The Law

Vincent RC

Best Thriller

Breakdown

Sándor Gál

Honorable Mention: Thriller

Zero Point

Ryan Graham-Laughlin

Best Romance Film

Sweet Sunshine

Craig McMahon

Honorable Mention: Romance Film

The Millennial Condition

Michael Welsh

Best Sci-Fi

Five

Will Sidaros

Best Experimental Film

Indivisible

Matthew P. Rojas

Honorable Mention: Experimental Film

Christmas 1976

Andrew Rasmussen

Best Inspirational Film

Impact

Patryk Wezowski, Kasia Wezowski

Honorable Mention: Inspirational Film

As the Wave Broke

Alexandra Bekiou

Best Musical/Dance Film

Resilient

Lexa Davis

Honorable Mention: Musical/Dance Film

Remember Me

Jenn Ravenna Tran

Best LGBTQ Film

In Love with Ally Barker

Chris Smellin, Robert Smellin

Best Mystery Film

SETDEC&PROPS: Anthony Skinner

Lalo Dominguez

Best Crime Film

Carma

Sunny Na

Best Web/TV Pilot

Thumb Runner

Dylan Bruno, Kasper Vejlø Kristensen

Best Web Series

Dog Days

Eva Kabuya

Best Documentary Feature

PEP-Uganda

Renford Reese

Honorable Mention: Documentary Feature

Kiana's Apache Ceremony

Dounia Benjelloun Mezian

Best Documentary Short

Nine

Jane Musky

Honorable Mention: Documentary Short

Farmer Michael

Gerard Walsh

Best Animation

Monster

Shin Junsik

Honorable Mention: Animation

Mimi Meets Books

Yih-Fen Chou

Best Music Video

Lake Malawi - Lucy

Antonín Hrabal

 

Honorable Mention: Music Video

Husky - Kill Me

Lado Kvataniya

 

Best Student Film

Lockbox

Jake Noecker

Honorable Mention: Student Film

Formulation

Justin Li

Best Microfilm

Unapeeling

Amber Baris

Best Director

Windblown

Usher Morgan, Katie Vincent

Honorable Mention: Director

Notebook

Mattia Fiumani

Best First Time Director (Feature)

Shibil

Nikola Bozadzhiev

Best First Time Director (Short)

Dreams Come True

Patrick Kin Wang Tang

Honorable Mention: First Time Director

Yellow Sparrow

Jiaqi Ding

Best Indie Filmmaker

The Silence Outside

Balázs Pethő

Honorable Mention: Indie Filmmaker

Perform

Fareed Kairon

Best Young Filmmaker

Tooth 4 Tooth

Matthew Maio Mackay

Honorable Mention: Young Filmmaker

The Friday Night Escape

Billy Tsiolis

Best Actor

And Suddenly It's Evening

Paco De Rosa

Honorable Mention: Actor

Thumb Runner

Dylan Bruno

Best Actress

In Love with Ally Barker

Laura Jane Turner

Honorable Mention: Actress

Windblown

Katie Vincent

Best Actor in an Indie Film

Satanico

J.R. Curtis

Best Actress in an Indie Film

Mixed Reception

Emma Richardson

Best Young Actress

Breakdown

Riana Emma Balla

Best Duo

In Love with Ally Barker

Laura Jane Turner & Sarah Clarke

Honorable Mention: Duo

Taxi

Riccardo Leonelli & Veronica Visentin

Best Cinematography

Shibil

Stefan Vrachev

Honorable Mention: Cinematography

Remember Me

Jenn Ravenna Tran

Best Score

Shibil

George Strezov

Honorable Mention: Score

Mentally Apart

Sascha Blank

Best Song

Sweet Sunshine - Starting New

Music by Louis Yoelin (BMI), Performed by John Way and Chad Rubin

Best Commercial

Final Moments

Dax Phelan

Best Original Story

Sweet Sunshine

Craig McMahon

Honorable Mention: Original Story

The White Room

Steven M Ulman

Screenplay of the Month

MOB

Sophia Lee

Best Feature Screenplay

Tobacco Man

Mark Marinovich

Honorable Mention: Feature Screenplay

Mary's Seven

Janice L. Walker

Best Short Screenplay

Han

Silver Kim

Honorable Mention: Short Screenplay

In the Air

Balázs Pethő

Best Drama Screenplay

Avarice

Chandra Gerson

Best Comedy Screenplay

Tobacco Man

Mark Marinovich

Best Action Screenplay

Un Héritage de Fantômes Dans Le Noir

Kain Baigent

Best Thriller Screenplay

MOB

Sophia Lee

Best Horror Screenplay

Walks Among Us

Cameron Andrew Mitchell

Best First Time Screenwriter (Feature)

Karachi Dreams

Alex Devereaux

Best First Time Screenwriter (Short)

The Host

Jordan London

Best Television Script

The Perfect Time

Scott Nelson

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival, a member of Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.