WINNERS

March 2017

Best Picture

HOME AWAY

Oliver Yan

Best Narrative Feature

HOME AWAY

Oliver Yan

Best Narrative Short

SURRENDER

Christopher Carson Emmons, Mark Renshaw

Honorable Mention: Narrative Film

CHECK YOUR MATE

Eliza Bolsh

Best Indie Feature

REPATRIATION

Douglas Mueller

Honorable Mention: Indie Feature

THE 5 YEAR

James Christopher

Best Indie Short

THE WOMAN WHO KNOCKED ON MY DOOR

Khadifa Wong

Honorable Mention: Indie Short

THE SURVIVOR

Langxi Ge

Best Drama Feature

REPATRIATION

Douglas Mueller

Best Drama Short

THE MAN UP THE STAIRS

Rebecca Gosnell

Honorable Mention: Drama

BETWEEN SECONDS

Nora  Jaenicke

Best Comedy Feature

SPECIAL UNIT

Christopher Titus

Best Comedy Short

VALLEY SENSATION

Jason Tozier

Best Thriller Feature

ARTIFICE

Steven Doxey

Best Thriller Short

THE KOBAL REPORT

Javier A. Bartolozzi

Best Horror

HAIR OF THE DOG

Michael Butts

Best Experimental

THE ORCHARD

Reuben Vick

Honorable Mention: Experimental

SNAPSHOT

Ivan Zakharenko

Best Western

THE PRISONER OF PERDITION

Cameron McCasland

Best Crime Film

MIS TAKEN

Yunfei Wu

Best Action

GAUNTLET RUN: ORIGINS

Garrett Atkinson

Best Mystery Film

2442:

Homer Liwag

Best Documentary Feature

CHARLES DICKSON THE SCULPTURE

Lynette Jones

 

Best Documentary Short

THE AVENGER REDUX

Richard Wright, Amy Newman

Best Music Video

LET LOVE

David Hemphill

Honorable Mention: Music Video

TSHL PROJECT

Homer Liwag

Best Animation

CATCHING THE L TRAIN

Eric Raingruber

Honorable Mention: Animation

THE 49TH MAGICIAN

Tom Babbitt

Best Student Film

LOST IN TIME

Rui Zhu

Honorable Mention: Student Film

WHEN IT RAINS

Kellen Gibbs

Best Director

OLIVER YAN

Home Away

Honorable Mention: Director

STEVEN DOXEY

Artifice

Special Mention: Director

KAREN VENINGA ZARICOR

Condolences

Best First Time Director

NORA JAENICKE

Between Seconds

Honorable Mention: First Time Director

ELISA-SOFIA FIORETTI

Consensual

Best Actor

XU CAI GEN

Home Away

Honorable Mention: Actor

CHRIS CAUDURO

The Man Up The Stairs

Special Mention: Actor

ARAM HEKINIAN

Surrender

Best Actress

HANNAJ BANG BENDZ

The Man Up The Stairs

Honorable Mention: Actress

JENNY JOSLIN

Between Seconds

Special Mention: Actress

BROOKE LEWIS

Sprinkles

Best Supporting Actor

LI PEN FENG

Home Away

Best Supporting Actress

DANIELLE KRONENBERG

Taste

Best Child Actress

AVRORA MUKHINA

Colors

Inspiring Woman in a Film

HUANG LU

Home Away

Best Editing

RYAN REHNBORG

Hair of the Dog

Best Cinematography

JONG LIN

Home Away

Honorable Mention: Cinematography

SETH JOHNSON

Artifice

Best Score

DARIUS HOLBERT

The Crest

Honorable Mention: Score

MIN HE

Princess Eun Hwa

Best Sound Design

JAKE PROCTOR

Artifice

Honorable Mention: Sound Design

GOUTHAM SRIVATSA

Colors

Best Commercial

THE 99TH ENCOUNTER

Linman WU

Best Original Story

DAUGHTER OF THE LAKE

Ozlem Altingoz

Best Screenplay Feature

THE SUM OF RANDOM CHANCE

Kris Ketonen, Lee Chambers

Best Screenplay Short

TAGGED

David-Matthew Barnes

Best Drama Screenplay

BARTENDER

Dustin Lester 

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

Watch the official trailer of "Home Away", 

LAFA Best Picture

Watch the official trailer of "Artifice", 

LAFA Best Thriller Feature

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.