LAFA WINNERS

December 2018

 

Best Picture

MIA

Tom Sielemann

 

Best Narrative Feature

THE LETTER WRITER

Layla Kaylif

 

Best Narrative Featurette

TERROLUN AND LUNLUN

Hiroyuki Miyagawa

 

Best Narrative Short

MOTIVES

Joseph Al Ahmad

 

Honorable Mention: Narrative Film

ALL THAT MATTERS

Steve Daron

 

Best Indie Feature

HELLO, GOODBYE

Xiang Shi

 

Best Indie Featurette

SKIN: THE MOVIE

Ronn Kilby

 

Best Indie Short

JOY

Xavier Deranlot

 

Honorable Mention: Indie Film

CHRISTINE

Myles Pollard, Isabella Jacqueline

 

Best Drama

MIA

Tom Sielemann

 

Honorable Mention: Drama

BELOVED STRANGER

Marco Gasser, Fabio Gasser

 

Best Comedy

MISS REPRESENT

Ken Lewis

 

Best Dark Comedy

ORIGINAL SIN

Hongzhi Guo

 

Best Thriller

THE PASSPORT

Olivier Hero Dressen

 

Best Sci-Fi

DEEP DIVE

Mohammad Soleimanifeijani

 

Best Experimental Film

ABORTION MARY

Rui Niu

 

Best Inspirational Film

THE ABUSED

Lamont Wilkins

 

Best Parody

STAR WARS: THE TOYS AWAKEN

Raymond Montemayor

 

Best Film Noir

THE LIGHTEST DARKNESS

Diana Galimzyanova

Best LGBTQ Film

BEAUTIFUL, DIVERSE, FUN!

Eduardo Ramirez

 

Best Western

BLACK GOLD

Aaron Huggett

 

Best Web/TV Pilot

MADE IN AMERIKA!

Russell Wyatt Roberts

 

Best Documentary

FINDING SATAN

Jondaniel Cornett

 

Honorable Mention: Documentary

MAX

Dan Besley

 

Best Music Video

HAUSLA NA RUTHE: THE STORIES UNTOLD

Konark Sarangi, Snehasis Das

 

Honorable Mention: Music Video

COREY

Andrea Carusi

 

Best Student Film

MIDWEST

Robbie Gonyea

 

Honorable Mention: Student Film

A STORY OF REGRET

Colin Wang

 

Best Director

TERROLUN AND LUNLUN

Hiroyuki Miyagawa

 

Honorable Mention: Director

MOTIVES

Joseph Al Ahmad

 

Best First Time Director (Feature)

EDDA TUDOR

Grace Denker

 

Best First Time Director (Short)

BUTTERSCOTCH

Courtney Paige

 

Honorable Mention: First Time Director

HALF A BED

Kendrick Hew

 

Best Indie Filmmaker

NOTES FROM MELANIE

Chris Stuckmann

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

SIN VERGUENZA

David E. Valdez

 

Best Young Filmmaker

HEART STRINGS

Kaleb Laidman

 

Honorable Mention: Young Filmmaker

THE SHEPHERD SINGS A SONG

Andrew Ni

 

Best Actor

MIA

Tom Hoßbach

 

Honorable Mention: Actor

THE LIGHTEST DARKNESS

Rashid Aitouganov

 

Best Actress

MIA

Saskia Caroline Keilbach

 

Honorable Mention: Actress

MISS REPRESENT

Michaele Nicole

 

Best Actor in an Indie Film

BENJI

Brandon Koen

 

Best Actress in an Indie Film

EDDA TUDOR

Katrine Eichberger

 

Best Supporting Actor

MIA

Christoph Nitz

 

Best Supporting Actress

MISS REPRESENT

Chantelly Johnson

 

Best Young Actor

THE LETTER WRITER

Eslam Al Kawarit

 

Best Young Actress

CHRISTINE

Isabella Jacqueline

 

Best Duo

NOTES FROM MELANIE

Mason Heidger & KateLynn E. Newberry

 

Honorable Mention: Duo

BUTTERSCOTCH

Courtney Paige & Andrea Bucko

 

Best Ensemble

MOTIVES

Michael Bogdasarov, Alexander Anokhin, Valentina Lyapina, Kersti Ilves, Alexander Kukharenko, Igor Maslov

Best Cinematography

BELOVED STRANGER

Fabio Gasser

 

Honorable Mention: Cinematography

CHRISTINE

Michael Fletcher

 

Best Editing

THE PASSPORT

Olivier Hero Dressen, Michael Koltes, Pascal Oberlin

 

Best Score (Feature)

RWANDA

Davide Caprelli

 

Best Score (Short)

CHRISTINE

Jo Quail

 

Best Song

MEDIOCRE FREQUENCY

Rakib Erick ft. Esha, Farrah, Fraan & Mason

 

Best Original Story

THE LETTER WRITER

Layla Kaylif

 

Honorable Mention: Original Story

SUBJECT DELTA

Ivan Rassadin, Dmitry Pollack

 

Best Screenplay Feature

MISDIAL

Joshua Fagan

 

Honorable Mention: Screenplay Feature

RATTLED

AJ Scherkenbach

 

Best Screenplay Short

26 STABS

A.L. Adams

 

Honorable Mention: Screenplay Short

GERMAN BE CRAY-CRAY

Mark Allard-Will

 

Best Drama Screenplay

THE OLD BUG

Bill Labonia

 

Best Fantasy Screenplay

MYSTERY OF THE KINGDOM OF GOD

Adam Smit & Jenny Chen

 

Best Thriller Screenplay

REFLECTIONS

Manuel Freedman

 

Best Horror Screenplay

HELL'S HALF ACRE

Phillip E Hardy

 

Best Sci-Fi Screenplay

THE LAST PRISON

Richard Geiwitz

 

Best Action Screenplay

UBE BUBOG - SCHOOL OF HARD KNOCKS

Sway Stagall

 

Best First Time Screenwriter (Feature)

PICKETT GAP

Matthew Ray

 

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

HALLO

Jacob Taplin

 

Best First Time Screenwriter (Short)

CHASING LOVE

Diana Foronda

 

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

THE BLINDNESS NETWORK

Daniele Dominguez

 

Best Television Script

THE VIDIOTS

Sasha Tolmachyov

 

 

 

The Passport Trailer

Butterscotch Teaser

Skin: The Movie - Trailer

Motives Trailer

Miss Represent Trailer

Midwest Teaser

Mediocre Frequency Trailer

Deep Dive Trailer

The Lightest Darkness Trailer

Black Gold Teaser

Beloved Stranger Trailer

Finding Satan Trailer

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.