WINNERS

November 2017

Best Picture

EDHEL

Marco Renda

 

Best Narrative Feature

SUICIDE CLUB

Maximilian von Vier

 

Honorable Mention: Narrative Feature

FINAL PICTURE

Michael von Hohenberg

 

Best Narrative Short

JC

Matt Boatright-Simon

 

Honorable Mention: Narrative Short

FOREVER & ALWAYS

Natalie Dale, Chris Violette

 

Best Indie Feature

EDHEL

Marco Renda

 

Honorable Mention: Indie Feature

ONE,TWO,GUESS WHO'S WHO

System

 

Best Indie Short

ETERNAL WALTZ

Angel Baker Productions

 

Honorable Mention: Indie Short

THE BABIES

Yuval Shrem

 

Best Drama

INSTINCT

Killian Davies

 

Honorable Mention: Drama

LEGACY

Mark Casadei, Anna Casadei

 

Best Comedy

INVITATION

Aziz Almughrbi

 

Honorable Mention: Comedy

THE LIQUOR STORE

Mark Stockwell Jr.

 

Best Thriller

THE CROSSBREED

Biray Dalkiran

 

Honorable Mention: Thriller

DEAD END

Carter Ferguson

 

Best Film Noir

SOUL OF STEEL

Alexandre Bilardo

 

Best Sci-Fi

SOLO

Lee O'Connor

 

Best Experimental

ROTATION

Alberto Martin-Aragon

 

Best Inspirational

FORTITUDE

Brit Landa

 

Honorable Mention: Inspirational

PRETTY

Naima Chebahi

 

Best LGBTQ

BI THE WAY

Sarah Kaufmann

 

Best Western

SONS OF BLOOD

Ben Middlekauff

 

Best Fantasy

FOREVER VERANDA

Wayne Pombert II

 

Honorable Mention: Fantasy

THE PLEASURES OF THE GLOVE

Duane Michals

 

Best Mystery Film

GROWERS

Sierra Tillman

 

Best  Web Series

THE HERITAGE

Felipe Vianna

 

Best Documentary Feature

LIVING MY ILLUSION

Elliot Manarin

 

Honorable Mention: Documentary Feature

CRISP

Filippo Salvioni

 

Best Documentary Short

THE DOLLHOUSE

Kyra Gardner

 

Honorable Mention: Documentary Short

THE BEAUTIFUL YA'AN

Wen Tian

 

Best Animation

EMPTY VIEW

Ali Zare Ghanatnowi

 

Honorable Mention: Animation

E-DELIVERY

Young Gul Cho

 

Best Music Video

SOLA

Jonathan Nix

 

Honorable Mention: Music Video

THE REQUISITE - BEAT DOWN

Tim Carpenter

 

Best Student Film

TWENTY YEARS AFTER

Yiqing Catharine Lin

 

Honorable Mention: Student Film

PROMISED NEVERLAND

Yiheng Guo

 

Best Director

EDHEL

Marco Renda

 

Honorable Mention: Director

SUICIDE CLUB

Maximilian Von Vier

 

Best First Time Director

OPEN WOUND

Juergen R. Weber

 

Honorable Mention: First Time Director

THE LIQUOR STORE

Mark Stockwell Jr.

 

Best Actor

SUICIDE CLUB

Adam Newington

 

Best Actress

THE CROSSBREED

Angela Durazo

 

Honorable Mention: Actress

HEART MEMORY

Maria Manuela Gomez

 

Best Actor in an Indie Film

HAPPENSTANCE

Zeke Hindle

 

Best Actress in an Indie Film

DOWNWARD DOG

Kassie Thornton

 

Best Supporting Actor

DEAD END

Julian Gaertner

 

Best Supporting Actress

FINAL POLISH

Ching Valdes-Aran

 

Best Young Actor

UNSAID

Rohan Basu

 

Best Ensemble

EDHEL

Gaia Forte, Roberta Mattei, Mariano Rigillo, Nicolò Ernesto Alaimo, Camilla Rinaldi, Gianluca Gobbi, Christian Borromeo

 

Honorable Mention: Ensemble

DMUS

Rafa Higuera, Pablo Escamilla, Tiffany Daniels, Elia Cantu, Bahia Gold, Dave Aidan, Martin Maez, Jon González, Naira Rodrigo, Adriana Gil, Lara Baladrón, Albert López-Murtra, Miguel Morales, Miguel Díaz, Adrián Riquelme, Michelle Talley, Alexa Blanks, Aneiszka Sea

 

Best Young Filmmaker

BEYOND

Adrian Pacini

 

Honorable Mention: Young Filmmaker

PHILLIP BRUCE

Nepal Arslan

 

Best Cinematography

SOUL OF STEEL

Gregory Bindschedler

 

Honorable Mention: Cinematography

MARVELLOUS MARRAKESH

Jacco Kliesch

 

Best Editing

FRANCONIA

Jacco Kliesch

 

Best Score

OPEN WOUND

Juergen R. Weber

 

Best Song

01

Julian Friedrich

 

Best Sound Design

PEOPLE EAT PEOPLE

Josiah Cuneo

 

Inspiring Woman in a Film

CRISP

Ausilia Vistarini

 

Honorable Mention: Inspiring Woman

CROWNING CHANGE

Erin O'Flaherty

 

Best Commercial

PAUL RANALLI: ASSOCIATE CREATIVE DIRECTOR/ASPIRING STUNTMAN

Paul Ranalli 

 

Honorable Mention: Commercial

BE A BALLERINA

David Kobzantsev, Renee George

 

Best Visual Effects

THE BABIES

Victor Naumik

 

Best Original Story

SUPER SPEED DATES

Carolyn Bridget Kennedy

 

Honorable Mention: Original Story

HAPPENSTANCE

Joel Ulrick O Neal

 

Best Screenplay Feature

PRIDE JEWEL

Armen Dilanchian

 

Best Screenplay Short

UTOPIA

Dimi Nakov, Jean Marcello

 

Best Drama Screenplay

EMPTY

Katherine Hill

 

Best Thriller Screenplay

THE DOLL

Serge Adam

 

Best Horror Screenplay

EVENING OF THE EVIL EYE

Angel Connell

 

Best Comedy Screenplay

THE SHOP AROUND THE CORNER

Heather Magee

 

Best First Time Screenwriter

SERIAH'S LEGACY

Julie M Kaufmann

 

 

 

LAFA Winner: Dead End - Trailer

LAFA Winner: Forever Verdana - Trailer

LAFA Winner: JC - Trailer

LAFA Winner: Soul of Steel - Trailer

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

LAFA Winner: Suicide Club - Trailer

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.