LAFA WINNERS

February 2019

 

Best Picture

COTTON WOOL

Nicholas Connor

 

Best Narrative Feature

THE RIOT ACT

Devon Parks

 

Honorable Mention: Narrative Feature

X

Scott J. Ramsey

 

Best Narrative Short

ALONE

Barbara Riethe, Inara Leme

 

Honorable Mention: Narrative Short

BOUNCE

David MacLean

 

Best Indie Film

THE MOON SMELLS LIKE GUNPOWDER

Mark Solter

 

Honorable Mention: Indie Film

GUILTY

Drica Armstrong

 

Best Drama

COTTON WOOL

Nicholas Connor

 

Honorable Mention: Drama

SWAMP

Yuchen Yuan

 

Best Comedy

LA TRAIN•HER

Meagan Fulps, Olivier L. Gagnon

 

Honorable Mention: Comedy

THE JANITOR

Sergey Khromykh,  Anton Usikov

 

Best Dark Comedy

ROYAL FLESH

Olivia DeVenne

 

Honorable Mention: Dark Comedy

WE ARE FAMILY

Jannike Grut

 

Best Romantic Comedy

LOVE POSSIBLY

Michael Boccalini, Che Grant

 

Honorable Mention: Romantic Comedy

MIXED ORDERS

Ricky Cruz

 

Best Thriller

PARACUSIS

Yixia Li

 

Honorable Mention: Thriller

A TEARDROP OF DECEPTION

Ronny Vargas

 

Best Horror

THE MILKMAN

Jody Phelps

 

Best Mystery Film

BARDO BLUES

Marcia Kimpton

 

Honorable Mention: Mystery Film

PARALLEL EXPERIMENT DAWN

Evgueni JC Goloubev

 

Best Sci-Fi

LUCID NATION

Stephen Turselli

 

Honorable Mention: Sci-Fi

THIS IS FINE

Roth Rind

 

Best Experimental Film

VICTORIA

Eric Chen

 

Best Inspirational Film

A HAPPY DIVORCE

Jamal Hodge

 

Honorable Mention: Inspirational Film

PAID IN FULL

John Hopper

 

Best Parody

DEERY OFF THE WALL

Todd Magnuson

 

Best Film Noir

ESTHER

Montana Mann

Honorable Mention: Film Noir

THE ROACHMAN

David Herrera

 

Best LGBTQ Film

HISTORY - SEASON 3

Jack Tracy

 

Best Fantasy Film

I'M HERE.

Ryuji Kamiya

 

Honorable Mention: Fantasy Film

FLOWER

Carly Larson

 

Best Crime Film

THE VICTIM

Junmin Wang

 

Best Action Film

ANATOMY OF AN ANTIHERO - REDEMPTION

Alan Delabie, Meosha Bean

 

Best Web Series

ABRACADAVERS

Morgan Ermter

 

Honorable Mention: Web Series

LA TRAIN•HER

Meagan Fulps, Olivier L. Gagnon

 

Best Web/TV Pilot

MANNY FANTASMA

Michael Carnick

 

Best Documentary Feature

THE SWEETEST LAND

Jeffrey Teitler

 

Best Documentary Featurette

MY FRIEND: STANDING STRONG

Stacey M. Zipfel

 

Best Documentary Short

THE LAST DOCTORS OF THE SANTA FE SCHOOL SHOOTING

Melanie Bencosme, Christine Nguyen

 

Honorable Mention: Documentary

WITH EVERYTHING, DOUBLE

Jasmin Riedel

 

Best Animation

DEAR DAD

Nick LeDonne

 

Best Music Video

SOUL DE SELENE

Sid Singh

 

Honorable Mention: Music Video

I WILL NEVER GIVE UP!

Eri Tsukimoto

 

Best Student Film

A DRINK & A DANCE

Aaron Geldner

 

Honorable Mention: Student Film

CAVE OF DA VINCI

Sofia Drai

 

Best Microfilm

THE MIRROR

Massimiliano Mauceri

 

Best Director

THE RIOT ACT

Devon Parks

 

Honorable Mention: Director

BLOOD MEANS NOTHING

Mark Oxtoby

 

Best First Time Director (Feature)

A DARK FOE

Maria Gabriela Cardenas

 

Honorable Mention: First Time Director (Feature)

LOVE POSSIBLY

Michael Boccalini, Che Grant

 

Best First Time Director (Short)

ALONE

Barbara Riethe, Inara Leme

 

Honorable Mention: First Time Director (Short)

BOUNCE

David MacLean

 

Best Indie Filmmaker

BLOOD MEANS NOTHING

Mark Oxtoby

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

YELLOW MOUNTAIN

Xinyi Yang

 

Best Young Filmmaker

THE NOTE

Danielle DellaPorta

 

Honorable Mention: Young Filmmaker

THE OTHER HALF

Christopher Kam

 

Best Actor

THE RIOT ACT

Brett Cullen

 

Honorable Mention: Actor

BLOOD MEANS NOTHING

Dan Krikler

 

Best Actress

COTTON WOOL

Leanne Best

 

Honorable Mention: Actress

THE RIOT ACT

Lauren Sweetser

 

Best Actor in an Indie Film

THE MOON SMELLS LIKE GUNPOWDER

Jeffrey Gane

 

Best Actress in an Indie Film

A HAPPY DIVORCE

Sita Sarkar

 

Best Supporting Actor

THE RIOT ACT

Micah Hauptman

 

Honorable Mention: Supporting Actor

A DARK FOE

Bill Bellamy

 

Best Supporting Actress

COTTON WOOL

Crissy Rock

 

Honorable Mention: Supporting Actress

ALONE

Barbara Cury

 

Best Young Actor

LUCID NATION

Mark Henne

 

Best Young Actress

COTTON WOOL

Katie Quinn

 

Best Duo

A DARK FOE

Selma Blair & Graham Greene

 

Honorable Mention: Duo

IRRESPONSIBLE

Tanay Chheda & Marissa Godinez

 

Best Ensemble

THE RIOT ACT

Lauren Sweetser, Brett Cullen, Connor Price, Micah Hauptman, Brandon Keener

Honorable Mention: Ensemble

X

Hope Raymond, Eliza Boivin, Brian Smick, Zach Cowan, Valerie Façhman

 

Best Cinematography (Feature)

THE RIOT ACT

Travis Joiner

 

Honorable Mention: Cinematography (Feature)

A DARK FOE

Jon Aguirresarobe

 

Best Cinematography (Short)

SHE COMES IN COLORS EVERYWHERE

Dingxuan Huang

 

Honorable Mention: Cinematography (Short)

SON OF WANDERER

Nan Li

 

Best Editing (Feature)

BARDO BLUES

Jason Shamai

 

Honorable Mention: Editing (Feature)

LA TRAIN•HER

Olivier L. Gagnon

 

Best Editing (Short)

IN SEARCH OF PAUL

Bingjie Huang

 

Honorable Mention: Editing (Short)

VICTORIA

Eric Chen

 

Best Score (Feature)

THE BASTARD SWORD

Eveshka Ghost

 

Honorable Mention: Score (Feature)

LOVE POSSIBLY

Daniel Markovich

 

Best Score (Short)

BLOOD MEANS NOTHING

Jon Bourne

 

Honorable Mention: Score (Short)

ALONE

Virginia

 

Best Song

COMIN' BACK

Ruth Pollack Pappas

 

Honorable Mention: Song

THE YOUNG VOLUNTEER

James Humphrey

 

Best Sound Design

BOUNCE

Robert Grieve, Francisco Castellanos

 

Honorable Mention: Sound Design

ALONE

Âmer Menegassi

 

Best Virtual Reality

WARSAW RISING

Tomasz Dobosz

 

Honorable Mention: Virtual Reality

EVEREST

Jon Griffith

 

Inspiring Woman in a Film

CHANGE THE WORLD

Angelena Bonet

 

Best Makeup

BLOOD MEANS NOTHING

Alix Brewer

 

Best Original Story

BARDO BLUES

Marcia Kimpton

 

Honorable Mention: Original Story

MONARCH BUTTERFLY

Deborah Kuhn

 

Best Screenplay Feature

KNOCKED DOWN

Shawn Downey

 

Best Screenplay Short

THOSE LAST MOMENTS

Dimi Nakov

 

Honorable Mention: Screenplay

MUMBLY PEG

Mark Lesser

 

Best Drama Screenplay

ROBERT SMALLS

John Harris

 

Honorable Mention: Drama Screenplay

HAPPY PEOPLE ANONYMOUS

Andrea Holz

 

Best Horror Screenplay

COVE

Thomas O'Malley

 

Best Action Screenplay

LUANA

Danielle Erlich

 

Best Fantasy Screenplay

SNOWY STRANGEWAYS

Melissa Tantaquidgeon Zobel

 

Honorable Mention: Fantasy Screenplay

THE KING OF LIGHT THE ORDER OF THE DARK GODS

Federico Carro

 

Best Sci-Fi Screenplay

ROMANOV HOLIDAY

Frank Baruch

 

Honorable Mention: Sci-Fi Screenplay

CALLERS TO OUR WORLD

Salvatore Bono

 

Best First Time Screenwriter

A DREAM IN FRAMES

Divyansh Sharma, Anthony Villanueva

 

Best Television Script

FLOURISH

Cynthia Sparrenberger

 

 

 

 

 

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

Cotton Wool Trailer

The Riot Act Trailer

Alone Trailer

Bardo Blues Trailer

Blood Means Nothing Trailer

Dear Dad Trailer

LA Train•her Trailer

Lucid Nation Trailer

Paracusis Trailer

Warsaw Rising Trailer

X Trailer

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.