LAFA WINNERS

September 2019

Best Picture

RATSASAN (THE DEMON)

Ram Kumar

 

Best Narrative Feature

BECAUSE OF YOU

Zeng Zhen

Honorable Mention: Narrative Feature

EVERYBODY CHANGES

Arturo Montenegro

Best Narrative Short

GHOST IN THE GUN

Andrew Chen

 

Honorable Mention: Narrative Short

LITTLE PHILIP'S BIRTHDAY

Hesam Anvari

Best Indie Feature

THE SHEPHERD

László Illés

 

Honorable Mention: Indie Feature

THE GREAT CHARADE

Rodeo Strange, Daniel Strange

Best Indie Featurette

THE LEGEND OF THE WHITE IBEX

Markus Otz

Best Indie Short

BREATHLESS

Pete Ireland

Honorable Mention: Indie Short

LINDA

Lucas Vasconcelos

 

Best Drama

SAFETY

Fabrice Joubert

Honorable Mention: Drama

DEPRESSION

Zeng Jianwu

Best Comedy

IN THE SPIRIT

Chase David Keller

 

Honorable Mention: Comedy

DUTCH

Mark Boutros

Best Dark Comedy

LOVE YOU CAN BUY

Weilun Feng

Best Romantic Comedy

THE LAST RODRIGUEZ

Tania Luna, Brian Luna

Honorable Mention: Romantic Comedy

ALMOST CHARMING

Taylor Carnes

Best Thriller

RATSASAN (THE DEMON)

Ram Kumar

Honorable Mention: Thriller

LYCANTHROPY

Alexander Black

Best Horror

THE CRONE

Attila M. Csak

 

Honorable Mention: Horror

MUÑECA

Sergio Herencias

Best Romance Film

KISSING CARMEN

DC Brandon

Honorable Mention: Romance Film

THINGS THAT FALL

Sayem Huq

Best Sci-Fi

END POINT

Rafael Cortes

Honorable Mention: Sci-Fi

EXPULSION

Sean C. Stephens

Best Experimental Film

UNDER THE FOREST, ABOVE THE GROUND

Steve Conry

Honorable Mention: Experimental Film

CHAINS

Alberto Martín-Aragón

Best Inspirational Film

TOGETHER WE CAN

Julio Mendez

Honorable Mention: Inspirational Film

UNCLAIMED REMAINS "FORGOTTEN"

Tom Phillips

Best LGBTQ Film

EVERYBODY CHANGES

Arturo Montenegro

Best Western

GHOST IN THE GUN

Andrew Chen

Best Fantasy Film

THE ROSY SUMMER DAY

Nicole Shan

Best Action Film

RUEFUL WARRIOR

Mark Owen

Best Web/TV Pilot

REMEMBERING ERIC LOWHOUSE

Paul Curtis

Best TV Series

THE LAST RODRIGUEZ

Tania Luna, Brian Luna

Best Web Series

YUPPIES

Colin Bowles

Best Documentary Feature

BULLIED

Thomas Keith

 

Honorable Mention: Documentary Feature

FINDING FARIDEH

Kourosh Ataee, Azadeh Moussavi

Best Documentary Featurette

CENTER ICE

Nichole Huenergardt

 

Honorable Mention: Documentary Featurette

SINGFEST THE LITERACY OF MUSIC

Amel Tresnjic

Best Documentary Short

THE LAST HARVEST

Alexis Spradic

 

Honorable Mention: Documentary Short

CARING

Sergey Filatov

 

Best Animation

THE BUTTON

Kim Yuan Xu

 

Honorable Mention: Animation

THE HOLLOW MOON

Eric Robison

Best Music Video

THE SCARLET

Andy Mihov

 

Honorable Mention: Music Video

I DON'T WANNA WANT IT

Jim Gloyd, Cole Tague, Amanda Blankenship

 

Best Student Film (Feature)

YOU WON'T REMEMBER ME

Victor Blaho

 

Honorable Mention: Student Film (Feature)

WE ARE VISIBLE

Karina Ulrike Sturm

Best Student Film (Short)

A LAND WHERE CHILDREN PLAY

Alexia Garcia del Rio

 

Honorable Mention: Student Film (Short)

SHEELA

Nimra Khan

Best Microfilm

IDIOSYNCRASY

Tim Moldenhauer

Best Director (Feature)

EVERYBODY CHANGES

Arturo Montenegro

Honorable Mention: Director (Feature)

THE SHEPHERD

László Illés

 

Best Director (Short)

SAFETY

Fabrice Joubert

Honorable Mention: Director (Short)

END POINT

Rafael Cortes

Best First Time Director (Feature)

BECAUSE OF YOU

Zeng Zhen

Honorable Mention: First Time Director (Feature)

THE DISPOSAL

Daksh Chadha

Best First Time Director (Short)

SONNTAG

Mariano Cabaco

Honorable Mention: First Time Director (Short)

NINI'S NANNY

Yue Zhao

 

Best Indie Filmmaker

LIKE THE SHADOW IN THE DARK

Alessandro Gessaga

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

COAL CITY

Xue Haoyue

 

Best Young Filmmaker

HAPPY LIFE

Tracy Yan

Honorable Mention: Young Filmmaker

TRUTH

Delilah Hernandez

Best Actor

RATSASAN (THE DEMON)

Vishnu Vishal

Honorable Mention: Actor

DEAD MAN WAIT

Gian Paolo Mai

 

Best Actress

EVERYBODY CHANGES

Arantxa De Juan

Honorable Mention: Actress

SMALL CHOPS

Chika Ike

 

Best Actor in an Indie Film

SONNTAG

Alex Figueiredo

Best Actress in an Indie Film

BREATHLESS

Esther Anderson

Best Supporting Actor

GHOST IN THE GUN

Ross Turner

Best Supporting Actress

EVERYBODY CHANGES

Gaby Gnazzo

Best Young Actor

A MISSING PIECE

Chadd Chang

 

Best Young Actress

WHO THE HELL IS ANNIE?

Shaina Schmid

Honorable Mention: Young Actress

TEN HOURS

Willow Finn

Best Child Actor

SAFETY

Garrison Griffith

 

Best Child Actress

GHOST IN THE GUN

Haley Camille

Best Duo

BECAUSE OF YOU

PiPi Yao & Chen Pin Hsuan

Honorable Mention: Duo

EVERYBODY CHANGES

Gaby Gnazzo & Arantxa De Juan

Best Ensemble (Feature)

EVERYBODY CHANGES

Gaby Gnazzo, Kike Dos Santos, Arantxa De Juan, Felipe Rosarios, Gretel Roux, Juan Jose De Abreu

Best Ensemble (Short)

JUST IN TIME

Jackson George, Alex Emanual, Margaret Ladd, Norma Maldonado, Claire Frias, Bryce Hamilton

Honorable Mention: Ensemble

OPEN MIC

Caro Pierotto, Willo Keys, David Austin Veal, M.C. Franklin, Will Kleist, Leo Ramsey, Sabrina Percario

Best Cinematography (Feature)

EVERYBODY CHANGES

Aaron Bromley

 

Best Cinematography (Short)

SAFETY

Pavel Brenner

Honorable Mention: Cinematography

GHOST IN THE GUN

Stephen Berke

Best Editing

GHOST IN THE GUN

Patrick Devaney, Sam Purdy, Stephen Berke, Rena Yamamoto

 

Honorable Mention: Editing

MUÑECA

Sergio Herencias

 

Best Score (Feature)

RATSASAN (THE DEMON)

Ghibran

Honorable Mention: Score (Feature)

THE SHEPHERD

Arthur Valentin Grósz

Best Score (Short)

SAFETY

Mathieu Alvado

Honorable Mention: Score (Short)

END POINT

Rafael Cortes

Best Song

JUST IN TIME - FIVE MINUTES FAST

Lizzy Cameron

Honorable Mention: Song

STORM

Yulia Petrova

Best Sound Design

GHOST IN THE GUN

Garret Peters

Inspiring Woman in a Film

JENNA THE GREAT

Charlotte Dunnico

Best Makeup

EVERYBODY CHANGES

Magdalena Puibusque

Best Trailer

THE WAGER

Mark Justice

Honorable Mention: Trailer

EUPHORIUM: GENESIS

Cory Rowe

Best Original Story

OPEN MIC

David Austin Veal

 

Honorable Mention: Original Story

WHEN 2 WRONGS

Clinton Phillips

 

Screenplay of the Month

SELLING DEATH

John Maslowski

Best Feature Screenplay

BLACK TIGER

Karl Mather

Honorable Mention: Feature Screenplay

BEYOND THE WALL

Mary Elizabeth Morse

Best Short Screenplay

MIJO

John McCarney

 

Honorable Mention: Short Screenplay

A THOUSAND EYES

Kiefer Luttrell

Best Drama Screenplay

RUNNING

Sean Chandler

 

Honorable Mention: Drama Screenplay

LAST OF THE GNOSTICS

Don Durrett

Best Comedy Screenplay

PARADISE UNBECOMING

Jim Norman

Best Horror Screenplay

SNARL

Mark Spera

Best Thriller Screenplay

MEANIE

Guy Castillo

Best Sci-Fi Screenplay

FRESH START INCORPORATED

Scott Marshall Taylor

Best Fantasy Screenplay

BALTHAZAR & SNIRT

Jim McCullough

Best First Time Screenwriter (Feature)

JUST LIKE OLD TIMES

Elianor M.A.

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

APPROACHING LONDON

Alexander Hooper

Best First Time Screenwriter (Short)

THE LAST GAME

Gina Screen

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

THE JOYMAKER

Tara Grover Smith

Best Television Script

ROUGH STOCK

Seppe Van Beneden

Honorable Mention: Television Script

REIGN OF BLOOD

Peter Mellado

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.