LAFA WINNERS

January 2020

Best Picture

Fire in Water

Esther Artner, Julie Deffet

Best Narrative Feature

Man with Shadow

Ema Kugler

Honorable Mention: Narrative Feature

Lawrence: After Arabia

Mark J.T. Griffin

Best Narrative Short

Fire in Water

Esther Artner, Julie Deffet

Honorable Mention: Narrative Short

Wilderness

Nicolas Avrand

Best Indie Film

Bad Furniture

Randall Maxwell

Honorable Mention: Indie Film

Wholeheartedly

Theo Francocci

 

Best Drama

Addiction

Lewis William Robinson

Honorable Mention: Drama

Métèque

Lyna Dubarry, Lou Stassen, Lauren Blackwell

Best Comedy

The Last Reality

Arturo Jose Corces

Best Romantic Comedy

The Moving On Phase

Don Tjernagel

Best Horror

Three

Alberto Bambini

Best Sci-Fi

The Last Man on Earth

April Phillips

Best Experimental Film

Man with Shadow

Ema Kugler

Best Inspirational Film

Detroit Tigers: The Roar of '84

Larry Lancaster

Honorable Mention: Inspirational Film

My Last Day One

Jason Wallis

Best LGBTQ Film

To Bleed True

Karl Richter

Best Mystery Film

Unearth

Max R. Zabell

Best Fantasy Film

The Ways of Misery

Erik de la Serna

Best Crime Film

All About Frank Avenue

Jing Guo

Best Action Film

Sweating Sand

Derek Johnson II

Best Web/TV Pilot

Distemper

Elias Plagianos

Best Web Series

Queering - Season 2

Leticia De Bortoli

Best Documentary Feature

The Mustangs: America's Wild Horses

Steven Latham, Conrad Stanley

Honorable Mention: Documentary Feature

Jackson Not Just A Name

Harold Welton

Best Documentary Featurette

Adventure of Fragrance

Sahin Yigit

Honorable Mention: Documentary Featurette

Mr Lee: 20 Years of Power

Juan Salas

Best Documentary Short

Adrift

Brian Hathaway

Honorable Mention: Documentary Short

In the Same Direction: Jeff Pifher & Socrates’ Trial

Alexander Craven, Jeff Pifher, Merlin Showalter

Best Animation

Anpu - Zoea

Powei Su

Best Music Video

Martin Jensen & James Arthur - Nobody

Karl Richter

 

Honorable Mention: Music Video

Criminal

Dale Head, Bret Allen, Ryan Logan

 

Best Student Film

Parisian Jam

Rohan Bates

Honorable Mention: Student Film

Good Kid

Jordan Kelly Parrott

Best Director

Fire in Water

Esther Artner, Julie Deffet

Honorable Mention: Director

The Last Man on Earth

April Phillips

Best First Time Director

Basic

Chelsea Devantez

Honorable Mention: First Time Director

Space Ranger

Emil Taj Petersen

 

Best Indie Filmmaker

Etude

Manish Khushalani

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

The Thistlewits

Nathan Steve Smith

 

Best Young Filmmaker

A Tale of the Laundry Game

Matthew Maio Mackay

Honorable Mention: Young Filmmaker

Anpu - Zoea

Powei Su

Best Actor

Fire in Water

Didier Flamand

Honorable Mention: Actor

Distemper

Chiké Okonkwo

 

Best Actress

Distemper

Abigail Hawk

Honorable Mention: Actress

The Unknown Mother

Susan Yam-Yam Shaw

Best Actor in an Indie Film

The Last Reality

Tyler Coskey

Honorable Mention: Actor in an Indie Film

Bad Furniture

Keene McRae

Best Actress in an Indie Film

The Basement

Naïma Pöhler

Honorable Mention: Actress in an Indie Film

Aegis

Noemy Delmar

Best Supporting Actor

Forest of Light

Allan Riggs

Best Young Actor

Space Ranger

Josh De Lar Warr

Best Young Actress

Etude

Lily Brooks O'Brian

Best Duo

Thin Walls

Ella Rae Peck & Nick Canellakis

Honorable Mention: Duo

Fire in Water

Madeleine Assas & Didier Flamand

Best Ensemble

Queering - Season 2

Sophia Grasso, Diana Oh, Molly McCluskey, Susan Gallagher, Eileen Weisinger

Honorable Mention: Ensemble

What We Talk About When We Talk About Lights, Camera, Action

Thomas Alexander, Chengjin Zhuang, Xiaoshiyan Liang, Ruoxi Yang, Banghui Zhang, Ling Lin

Best Cinematography

Fire in Water

Valentina Caniglia

Honorable Mention: Cinematography

Camomile

Sam Creamer

Best Editing

To Bleed True

Karl Richter

 

Honorable Mention: Editing

Home

Mojtaba Mirshekari

 

Best Score

Basic

Tara Trudel

Honorable Mention: Score

CAPCOM GO! The Apollo Story

Rhian Sheehan

Best Song

My Amazing Grace

Debra Gussin, Dale Effren

Honorable Mention: Song

Sitting on the Mountain

Nacre

Inspiring Woman in a Film

Wholeheartedly

Andrea Mendez

Best Visual Effects

Anpu - Zoea

Powei Su

Best Makeup

The Basement

Jean Buisson Ramey, Tiffany Wiernasz, Morgane Vande

Best Commercial

Lexus IS Spec Commercial

Lindsay Clift

Best Virtual Reality

Anpu - Zoea

Powei Su

Best Original Story

Unspoken

Olivia Wu

 

Honorable Mention: Original Story

Thin Walls

Ella Rae Peck

Screenplay of the Month

Beautiful Heartbeat

Michael Matias

Best Feature Screenplay

Rainbow Cowboy

Leslie K Bloom

Honorable Mention: Feature Screenplay

The Life of Minh Tran

Trung Vu

Best Short Screenplay

Serial

Robert Benjamin

Honorable Mention: Short Screenplay

In Your Dreams

Arteta Stephane

Best Drama Screenplay

Beautiful Heartbeat

Michael Matias

Best Comedy Screenplay

Tropical Depression

Tom Bruno & Chris Reina

Best Thriller Screenplay

Crosswords

Roberto da Silveira Lemos

Best First Time Screenwriter

Frenchy

Richard Spears

Best Television Script

Guncle

Tom Stovall

Honorable Mention: Television Script

Single Man, Empty Fridge

Alvin Ziegler

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.