LAFA WINNERS

November 2019

Best Picture

Perception: Seeing Is Not Believing

James Purpura

Best Narrative Feature

Love in Kilnerry

Daniel Keith, Snorri Sturluson

 

Honorable Mention: Narrative Feature

The Purple Dragon

Timothy A Coons

Best Narrative Short

In The Campfire Light

Samantha Michelle

Honorable Mention: Narrative Short

Fourteen

Edwin Illoh

Best Indie Film

Vicky's Not Here

Anna Naumi

 

Honorable Mention: Indie Film

Silent Ties

George Leontakianakos

 

Best Drama

Surrender Me

Chris Del Sordo

Honorable Mention: Drama

Yesterday Was Better

Marco Villard

Best Comedy

Love in Kilnerry

Daniel Keith, Snorri Sturluson

 

Honorable Mention: Comedy

Chocolate Chip Cookies

Tianzhao Zhang

Best Dark Comedy

Harvey Wallbanger

Abdul Stone Jackson

Best Romantic Comedy

Love in Kilnerry

Daniel Keith, Snorri Sturluson

Best Thriller

The Passenger

Alexander Bruckner

Honorable Mention: Thriller

Maelstrom

Timothy Collins

Best Horror

Rental

Jake Bradbury

Best Romance Film

The Wall Between Us

Norbert Lechner

Best Sci-Fi

Ruby Red

Emily C. Chang

Best Experimental Film

To Her

Jacopo Ardolino

Honorable Mention: Experimental Film

The Rope of Death

Dakota Nanton

Best Inspirational Film

The Four Stages of Cancer According to Introverts

Almas Alardhi

Best Musical/Dance Film

Let's Dance!

Indy Clan

Best Western

Smile

Jay Pennington, Gerry Olert

Best Crime Film

Avengement

Edward V. Turner, Edgar Jimz

Best Web Series

Aroha Bridge

Simon Ward, Jessica Hansell, Carthew Neal, Paul Horan, Taika Waititi, Morgan Waru

Honorable Mention: Web Series

Procedural Justice

Josh Callahan

Best Documentary Feature

Perception: Seeing Is Not Believing

James Purpura

Honorable Mention: Documentary Feature

In This World

Anna Kauber

Best Documentary Featurette

The Champ of Champs

Brian Johnston

Best Documentary Short

The Return

Jon Fish

 

Honorable Mention: Documentary Short

Lionheart

Cam Tribe

 

Best Docudrama

No.13

Reyhaneh Zahiri

Best Animation

Loss of History

Huanan Qiu

Best Music Video

Nice Shoes

Jonathan Lawrence, Tommy Mack

 

Honorable Mention: Music Video

Chinatown Slalom "Just Love"

Stefano Bertelli

 

Best Student Film

Backwater

Brendan McCallion

 

Honorable Mention: Student Film

Wilderness Quest

Kelly Needleman

Best Microfilm

Disturbance

Mikael Roth

Best Director (Feature)

Love in Kilnerry

Daniel Keith, Snorri Sturluson

Best Director (Short)

Surrender Me

Chris Del Sordo

Honorable Mention: Director

Chocolate Chip Cookies

Tianzhao Zhang

Best First Time Director (Feature)

No.13

Reyhaneh Zahiri

Best First Time Director (Short)

Wake From Death & Return To Life

Andrew Ferrer, Javier Gonzalez

Honorable Mention: First Time Director

Rainy Season in Nairobi

Li Xuexin

 

Best Indie Filmmaker

Sunburn

Li Ke Xin

 

Honorable Mention: Indie Filmmaker

Carolina

Simone Centinèo

 

Best Young Filmmaker

21 Hours Until Midnight

Fletcher Turale

Best Actor

Surrender Me

Russell Shealy

Honorable Mention: Actor

Harvey Wallbanger

Xavier Santiago

 

Best Actress

In The Campfire Light

Sarah Rich

Honorable Mention: Actress

Love in Kilnerry

Kathy Searle

Best Supporting Actor

Love in Kilnerry

James Patrick Nelson

Best Supporting Actress

The Passenger

Gaelle Gillis

Best Young Actor

Backwater

Patrick Loftus

Best Child Actor

Bookmark

Gilby Robins

Best Ensemble

Love in Kilnerry

Daniel Keith, Kathy Searle, Sybil Lines, Debargo Sanyal, Tony Triano, Roger Hendricks Simon, James Patrick Nelson, Sheila Statsack

Best Cinematography

In The Campfire Light

Joel Crane

Honorable Mention: Cinematography

Hey, Someone's Here

Chen Yu

Best Editing

Love in Kilnerry

John WIlson

 

Honorable Mention: Editing

Avengement

Edward V. Turner, Edgar Jimz

 

Best Score

Love in Kilnerry

Randy Edelman

Honorable Mention: Score

To Find A Harpy

Myles McLeod

Best Song

The Last Dance (From: The Divisible)

Jon Altham

Best Sound Design

Loss of History

Runqi Wang

Best Visual Effects

Amara

Ethan Chancer

Best Trailer

The Champ of Champs

Brian Johnston

Best Commercial

Pianocide

Brice Blanloeil

Best Original Story

Love in Kilnerry

Daniel Keith

 

Honorable Mention: Original Story

The Vow

Dante Hancock

Screenplay of the Month

Art Appreciation

Jennifer Titus & Mark Provencher

Best Feature Screenplay

Warm Brothers

William Gorgensen

Best Short Screenplay

The Blowfish

Vittorio Guidotti, Roberta Pessina

Honorable Mention: Screenplay

Roadrunner

Josh Madden

Best Drama Screenplay (Feature)

The Spiritualization of Jeff Boyd

Uwe Schwarzwalder

Best Drama Screenplay (Short)

What Ever Happened To Jonny Faith

Benjamin Pollack

Best Comedy Screenplay

Art Appreciation

Jennifer Titus & Mark Provencher

Best First Time Screenwriter

Mr & Mr Perfect

Tom Stovall

Best Television Script

The Twelve Chairs

Gregg Greenberg, Michael Rispoli

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.