LAFA Winners - September 2020





Best Picture

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Best Narrative Feature

Rage

John Balazs

Honorable Mention: Narrative Feature

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Best Narrative Short

Hands Up

Angela White

Honorable Mention: Narrative Short

Monstrus Circus

Jordan Inconstant

Best Indie Feature

Making Lemonade: Our COVID-19 Story

Chris Francis

Honorable Mention: Indie Feature

Paul Keller - Stille im Schrei

Axel Loh

Best Indie Short

Andean Condor

William Mazzola

Honorable Mention: Indie Short

The Night Shift

Jinwei Fan

Best Drama

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Honorable Mention: Drama

Velvet Farewell

Micheal Eastman

Best Comedy

Coasters

Sam Jacks

Honorable Mention: Comedy

I'm Press

Antaneise Henderson, Emmanual Fordjour

Best Dark Comedy

Do Us Part

Kaitlin Morris

Best Romantic Comedy

Thick as Thieves

Sam Fichtner

Best Parody

Rabbit Island

Ben Cichowski, Shan Harris

Best Thriller

My Name Is Josy

Mayk Azzato

Honorable Mention: Thriller

Pauper

Neil Watson (V)

Best Horror

The Escape Room

Bessy Adut

Honorable Mention: Horror

Infection

Michael Davis

Best Experimental Film

Mad World

Lauri Levenfeld, Grace Wethor

Best Inspirational Film

My Sister

Julio Mendez

Honorable Mention: Inspirational Film

Triple Oppression

Vilma Jackson

Best Musical/Dance Film

Paula + Francesca

Erika Randall

Honorable Mention: Musical/Dance Film

Ganapataye

Elizabeth Rossa

Best Film Noir

The Widow

Brendan Young

Honorable Mention: Film Noir

The Fox

Hemwant Tiwari

Best LGBTQ Film

Harmonie

Juana Jimenez

Honorable Mention: LGBTQ Film

Hello, my name is...

Chris Machian

Best Western

Adversary

Korea Black

Best Fantasy Film

Monstrus Circus

Jordan Inconstant

Honorable Mention: Fantasy Film

All Shadows

Julio Valenzuela

Best Crime Film

The Widow

Brendan Young

Best Action Film

Resolve

Martin Holper

Best Web/TV Pilot

The Gliwensbourg Chronicles

Emilie Tommasi

Best Web Series

Doin' Great

Jake Diamond

Honorable Mention: Web Series

Back Stabber

Ryan Zamo, Jordan Fraser

Best Documentary Feature

Mountain Symphonies

Vangelis Ethymiou

Honorable Mention: Documentary Feature

Making Lemonade: Our COVID-19 Story

Chris Francis

Best Documentary Short

Breathe, Nolan, Breathe

Daniel Catullo

Honorable Mention: Documentary Short

Donor or Dad

Shako Liu

Best Animation

Thatching Eggs

Max Marlow

Honorable Mention: Animation

The Seeds Of Light

Abdulaziz Othman

Best Music Video

TOM And His Computer "Future Ruins"

Martin Garde Abildgaard

Honorable Mention: Music Video

Wakeup

Domenique Melchior, Marlies Bauer Bell

Best Student Film

The River Will Carry Them

Keyi Zhang

Honorable Mention: Student Film

Kite

Yumeng He

Best Microfilm

Super Generic

Di Lu

Best Director (Feature)

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Honorable Mention: Director (Feature)

Rage

John Balazs

Best Director (Short)

Monstrus Circus

Jordan Inconstant

Honorable Mention: Director (Short)

Breathe, Nolan, Breathe

Daniel Catullo

Best First Time Director (Feature)

Harmonie

Juana Jimenez

Honorable Mention: First Time Director (Feature)

Making Lemonade: Our COVID-19 Story

Chris Francis

Best First Time Director (Short)

Aborted Traffick

Bea W. Bliss

Honorable Mention: First Time Director (Short)

The River Will Carry Them

Keyi Zhang

Best Indie Filmmaker

Monster

Einar Pétursson

Honorable Mention: Indie Filmmaker

Short Stay

Cydney Cochrane

Best Young Filmmaker

The Dream Network

Arnold Shin

Honorable Mention: Young Filmmaker

See Through Me

Jade Missy Kim

Best Actor

Green Flake

Yahosh Bonner

Honorable Mention: Actor

Shatter

Jason Wiechert

Best Actress

Wireless

Annaliese McGuire

Honorable Mention: Actress

The Widow

Daniela Farinacci

Best Actor in an Indie Film

Id.

Bechir Sylvain

Best Actress in an Indie Film

My Demons

Maya Nohrstedt

Best Child Actor

Tahz

Arden Pala

Best Child Actress

All Shadows

Zoe Gandolfo

Best Duo

Thick as Thieves

Revell Carpenter & Luke Lenza

Best Cinematography

Twiceborn

Koichi Kimura (J.S.C.)

Honorable Mention: Cinematography

Aborted Traffick

Brian D. Moody

Best Editing

Green Flake

Katec Ruiz

Honorable Mention: Editing

My Sister

Juancho Hernández Husband

Best Score

Green Flake

Jonathan Keith, Norbert Farkas

Honorable Mention: Score

Fallen Heights

Seth Wright

Best Song

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Honorable Mention: Song

Face to the Sun

J Edna Mae

Best Sound Design

Drifting

Shiheng Xu

Honorable Mention: Sound Design

Green Flake

Russell Topal

Inspiring Woman in a Film

Temporary Reflection

Fiorella Occhipinti

Best Trailer

Rage

John Balazs

Honorable Mention: Trailer

Harmonie

Juana Jimenez

Best Virtual Reality

ecosphere

Joseph Purdam

Best Commercial

A Poetic Soar

Wen Tian

Best Original Story

Green Flake

Mauli Junior Bonner

Honorable Mention: Original Story

Aborted Traffick

Bea W. Bliss

Screenplay of the Month

Heaven Schmevin

Jim Norman

Best Feature Screenplay

The Body Farm

Mike Gerbino

Best Short Screenplay

Poissonier

James Davis

Honorable Mention: Screenplay

The Revver

Michael Hanson, Kelly Moothart

Best Drama Screenplay

Betrayal of Reason

C. Hope Belmont

Honorable Mention: Drama Screenplay

Blue Flower

Niousha Noor

Best Comedy Screenplay

Heaven Schmevin

Jim Norman

Honorable Mention: Comedy Screenplay

Gertie and Her Goats

Euan Mitchell

Best Horror Screenplay

The Body Farm

Mike Gerbino

Honorable Mention: Horror Screenplay

Museum of the Dead

Domenic Migliore

Best Sci-Fi Screenplay

The Protectress and The Worldless Child

Maxwell A. F. Sternlicht

Best First Time Screenwriter (Feature)

Indian Summer

Madhu Powar Garg

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

Metal Gear Solid

Agah Smith

Best Television Script

Multiplex

Jennifer Milne

Honorable Mention: Television Script

Currently Katie

Hannah Petosa




More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards

Recent Posts

PARTNER FESTIVALS

FC.png

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

  • White YouTube Icon

Sponsors & Partners

 

LAFA is a FilmFreeway Gold festival, a member of Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved.