LAFA Winners - November 2021




​​

Best Picture

Fading Numbers - Aron Attiwell


Best Narrative Feature

Darts - Cosimo Tucci


Honorable Mention: Narrative Feature

Nata Samrat - Rishikeshwar Yogi


Best Narrative Short

Fading Numbers - Aron Attiwell


Honorable Mention: Narrative Short

Life After - Jesse Edwards


Best Indie Feature

Myra - Christopher Baiza


Honorable Mention: Indie Feature

Night, Mother - John Patrick Lowrie


Best Indie Short

The Way You Smile - Bricen X


Honorable Mention: Indie Short

Coping Thoughts - Carley Rose Herlihy


Best Drama

The Last Light - Dave Craighead


Honorable Mention: Drama

Journey Home - Christopher Houlston


Best Comedy

Our almost COMPLETELY TRUE STORY - Don Scardino, Jerry H Sroka, Mariette Hartley


Honorable Mention: Comedy

The Minority Manifesto - Joseph Pascaretti


Best Dark Comedy

It's All In Your Head - Kelsey Darragh


Best Parody

The Life and Death of Tom Thomson Who Was A Painter - Rob McLean


Best Thriller

Into the Fog - Anna Nadtotchii, Kaleb Laidman


Best Horror

Drophead - Michel Monty


Best Experimental Film

Money - Grégoire Vaillant, Dangelser Charles-Edouard


Honorable Mention: Experimental Film

Urdimbre - Albina Kim, Pablo Di Prima, Minzy Li


Best Inspirational Film

I Am Odd - Rory Russell, Benjamin Giroux, Mike Connaris


Honorable Mention: Inspirational Film

Today's Kindness - Bill Grout, Jade Grout


Best Musical/Dance Film

One Day - Litong Qin


Best LGBTQ Film

After Masks - Manaal Kahn, Tayo Amos, Rebekah Wiggins, John Crockett, Brian McCulley


Best Action Film

Reverse - Josh Aries


Best Web/TV Pilot (Unproduced)

Rough Cut - "Running of the Bulls" - Matthew Margo


Honorable Mention: Web/TV Pilot (Unproduced)

End of Days - Danny Alex


Best Documentary

Project Four Degrees - Ari Gootnick


Honorable Mention: Documentary

The Silent Stage - Uğur Evin


Best Animation

Keep Painting, Mom - Heloise Magny


Best Music Video

Closer - Anjali Nayar


Honorable Mention: Music Video

Stardust - Uzair Merchant


Best Student Film

I Am Odd - Rory Russell, Benjamin Giroux, Mike Connaris


Honorable Mention: Student Film

Abs of Steel - Shivan Giri


Best Microfilm

Moon Knight - Akshay Tiwari


Best Director

Fading Numbers - Aron Attiwell


Honorable Mention: Director

Journey Home - Christopher Houlston


Best First Time Director

Journey Home - Christopher Houlston


Honorable Mention: First Time Director

The Last Light - Dave Craighead


Best Young Filmmaker

Preservation - Harlow Schuman


Honorable Mention: Young Filmmaker

Guns and Stuff - Alexander McDaniel


Best Actor

Journey Home - Mike Bodie


Honorable Mention: Actor

The Last Light - Joshua Malekos


Best Actress

Life After - Torri Yates-Orr


Honorable Mention: Actress

Journey Home - Jennifer Martin


Best Actor in an Indie Film

The Way You Smile - Patrick Keeffe


Best Actress in an Indie Film

Night, Mother - Sheila Houlahan


Best Supporting Actor

Journey Home - Alex Good


Best Supporting Actress

Fading Numbers - Jenny Davis


Best Young Actor

Guns and Stuff - Alexander McDaniel


Best Young Actress

Fading Numbers - Chloe-Jean Vincent


Best Duo

Night, Mother - Sheila Houlahan & Ellen McLain


Best Cinematography

Journey Home - Edward Massey


Best Editing

After Masks - Josie Azzam


Best Score

Journey Home - Stewart Dugdale


Best Song

Time Boys - "Guardian Angel" - Randy Allan, Michael Winston Terry, Justin William Terry, Killian Josiah Terry, Andrea Allan Terry


Inspiring Woman in a Film

Angel - Raeann Giles


Best Commercial

Tainan Fantage - Jason M Tseng


Best Original Story

Our almost COMPLETELY TRUE STORY - Jerry H Sroka, Mariette Hartley


Screenplay of the Month

Rebranding Henry - Daniel Keith


Best Feature Screenplay

American Daydream - Jim Grieco


Best Short Screenplay

Dexfield - Drew Maidment


Honorable Mention: Short Screenplay

A Good Thing - Sean Hinds


Best Drama Screenplay

The Silent Recital - Lia Wu


Honorable Mention: Drama Screenplay

ZUMRUT - Sena Tunali


Best Comedy Screenplay

Rebranding Henry - Daniel Keith


Honorable Mention: Comedy Screenplay

Rough Cut - "Running of the Bulls" - Matthew Margo


Best Thriller Screenplay

Suspect - John Munn


Best Sci-Fi Screenplay

Glass Rekindlers - Yelitza Prada Breen


Honorable Mention: Sci-Fi Screenplay

End of Days - Danny Alex


Best Fantasy Screenplay

Phantom - Korea Black, Gianna Rose


Best First Time Screenwriter (Feature)

Mia - Matthew Townsend


Best First Time Screenwriter (Short)

A Cup of Cocoa - Dan Stearns


Honorable Mention: First Time Screenwriter

Drip - Mark Stokes & Jay Robey


Best Television Script

Heligoland - Julian David Hoxter


Honorable Mention: Television Script

Good Grief - Josh Nadler


Special Jury Award

11 Blocks To Go - Jack Utrata, Ashley Alexander


Special Jury Award

Armstrong - Lane


Special Jury Award

After Masks - Manaal Kahn, Tayo Amos, Rebekah Wiggins, John Crockett, Brian McCulley


Special Jury Award

Fifteen - Lindsay Wolf


Special Jury Award

On The Moonlit Sea - Wei Zhou



Fading Numbers - Trailer



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards







* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 5 LAFA filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net

Recent Posts

PARTNER FESTIVALS

FC.png

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette