LAFA Winners - May 2021




​​

Best Picture

The Ravine - Keoni Waxman, Robert Pascuzzi


Best Narrative Feature

The Ravine - Keoni Waxman, Robert Pascuzzi


Honorable Mention: Narrative Feature

MICerz - Omar Dzlieri


Best Narrative Short

Bird Feeder - Jack Fay


Honorable Mention: Narrative Short

Barbershop - Im Yoon-Gi


Best Indie Feature

In Pieces - Louis Rayneau


Best Indie Short

NEA[R] - Gioele Fazzeri


Honorable Mention: Indie Film

At the End of the Day - Michelle Jasan


Best Drama

Bottled Up - Shannon Gibbs


Best Comedy

Four Minute Warning - Chris Hallas


Best Horror

House of Inequity - Josh Hale

Best Romance Film

Ode to an Inanimate Companion - Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Best Sci-Fi

33 Floors - Chris Austen


Best Experimental Film

Never Die - Xue Song


Best Inspirational Film

Hope - Paulo Ferreira


Best Musical/Dance Film

Grand Cancan - Mikhail Kosyrev-Nesterov


Best Film Noir

Shift - Katie Cleese


Best Mystery Film

Gods - Martin Munthe


Best Fantasy Film

Ode to an Inanimate Companion - Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Best Crime Film

Mountain - Yuwei Du, Chuanqi Liang, Zefan Wang


Best Action Film

Puncture - Erik Bergamini


Best Web/TV Pilot

Hudson Falls - Elias Plagianos


Honorable Mention: Web/TV Pilot

Beer Frontier - Marco Ortega


Best Web Series

Zoom Therapy - Layla Warren, Chris Warren, Jonno Roberts


Best Documentary Feature

Wildflower - Matt Smukler

Best Documentary Short

Kintsugi: Nagasaki - Candice Kumai, Carlos Garcia DeDios


Honorable Mention: Documentary

Inside Nigeria's push to end police brutality - Martin Asare Amankwa, Peace Hyde


Best Animation

Dr. Sun - Hsu Michael, Chen Jing Lian


Honorable Mention: Animation

Comming Together: Seminal Dating - Michael Alvarado


Best Music Video

Someone - Strange World - David Spearing, Tessa Rose Jackson


Honorable Mention: Music Video

Alone - Bonzie


Best Student Film

Mountain - Yuwei Du, Chuanqi Liang, Zefan Wang


Honorable Mention: Student Film

Final Deathtination - Marika Tamura


Best Microfilm

A Moment - Robert dos Santos


Honorable Mention: Microfilm

Entangled Animal - Christian Holm-Glad


Best Director

Shift - Katie Cleese


Honorable Mention: Director

Triptych - Quang Kien Van, Suki Mok


Best First Time Director (Feature)

In Pieces - Louis Rayneau


Best First Time Director (Short)

False Dawn - Remco Texer


Honorable Mention: First Time Director

Puncture - Erik Bergamini


Best Indie Filmmaker

The Invite - Jordan Rader


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Travel - Train to Paradise - Tsai Tsai


Best Young Filmmaker

The Accomplice - Shawn Quek


Best Actor

The Ravine - Eric Dane


Honorable Mention: Actor

Bird Feeder - Howard Raik


Best Actress

The Ravine - Teri Polo


Honorable Mention: Actress

Bottled Up - Rowan Denis


Best Actor in an Indie Film

The Invite - Jonathan Wiggs


Best Actress in an Indie Film

Shift - Brianna Kellum


Best Supporting Actor

The Ravine - Peter Facinelli


Best Supporting Actress

Hudson Falls - Tara Westwood


Best Child Actor

Patio of Illusion - Mok Chun Him


Best Child Actress

Barbershop - Shin A-In


Best Duo

Bird Feeder - Howard Raik & Arlene Arnone


Best Ensemble

The Ravine - Eric Dane, Teri Polo, Peter Facinelli, Leslie Uggams, Byron Mann


Honorable Mention: Ensemble

Hudson Falls - Richard Kind, Jessica Hecht, William Sadler, Robert John Burke, Chike Okonkwo, Tara Westwood


Best Cinematography

Shift - Daniel Watt


Honorable Mention: Cinematography

The Ravine - Nathan Wilson


Best Score

The Ravine - James Murray


Honorable Mention: Score

Dr. Sun - Rabpit Studio, Cai Yaoren


Best Song

Ode to an Inanimate Companion - Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Best Sound Design

Ode to an Inanimate Companion - Stephane Reichart, Stefano Civetta


Best Commercial

We Have Survived Nature For Ages - Christian Holm-Glad


Honorable Mention: Commercial

Zara Spec Commercial - FW 2020 Collection - David Nixon, Jr.


Best Original Story

Patio of Illusion - Mengmeng Chen


Honorable Mention: Original Story

Bird Feeder - Jack Fay


Screenplay of the Month

Mattress - Tracy Morse, Sophia Porter


Best Feature Screenplay

Mattress - Tracy Morse, Sophia Porter


Honorable Mention: Feature Screenplay

G.O.D. OS - David Christopher Loya


Best Short Screenplay

The Golden Idol - Michael Anthony Alvarado


Honorable Mention: Short Screenplay

Guns A Blazing - Tiffany Colling


Best Drama Screenplay

Curious - Anthony DiVastanzo


Best Comedy Screenplay

The Furry Fortune - Justin Ward


Best Horror Screenplay

The Hand of God - Tony Acree, Sarah Gardiner


Best Thriller Screenplay

BFFs Never Say Die - K. Jennifer Ilagan

Best Sci-Fi Screenplay

Remote Witness - Amy Nicholls


Best First Time Screenwriter (Feature)

Postman - Anthony DiVastanzo

Best First Time Screenwriter (Short)

Days Matter - Yuchen Huang


Best Television Script

Gloom - Leor Zinati


Honorable Mention: Television Script

The Greatest Generation - Jeremy Soto



The Ravine - Trailer



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards







* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 5 LAFA filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net

Recent Posts