LAFA Winners - November 2020




​​

Best Picture

RED - David Newton


Best Narrative Feature

All Aboard! - Seiichi Hishikawa


Best Narrative Short

RED - David Newton


Honorable Mention: Narrative Short

When the Leaves Fall - Chantel Chavon


Best Indie Film

Gunther - Ryan Rowley


Honorable Mention: Indie Film

Speechless - Yufan Chai


Best Drama

When the Leaves Fall - Chantel Chavon


Best Comedy

Bucko & Junior - Jordan Rader


Best Dark Comedy

Claralina - Alex Goyette


Best Thriller

Metamorphosis - Elaine Xia


Best Romance Film

Grow Old With Me - J.J. McDowell


Best Experimental Film

Secret City - Astero Styliani Lamprinou


Best Inspirational Film

Higher Grounds - Stuart Svenson


Best Musical/Dance Film

Song of love - Ling Zhu


Best LGBTQ Film

Yesterday, My Dead Boyfriend Messaged Me on Grindr - Curtis Lee


Best Western

Prospectors "The Forgiven" - Paul Bonsignore


Best Fantasy Film

Living in Crime Alley - Rob Ayling


Best Crime Film

RED - David Newton


Best Action Film

RED - David Newton


Best Web/TV Pilot

Reserve Psychology - Jordan Drake

Best TV Series

Incompleteness - David Ash


Best Web Series

The Anomalous - Chinedu Omorie


Best Documentary Feature

The Earned Life - Patryk Wezowski, Kasia Wezowski


Honorable Mention: Documentary Feature

Enigma: The Florence Wilson Story - Richard Wright


Best Documentary Short

The Reason - Noah Conopask


Honorable Mention: Documentary Short

Golden Wings - Massimiliano Finazzer Flory


Best Animation

Tricked - Mengyuan Guo, Naicheng Liu, Suhn Young Chung


Honorable Mention: Animation

WolfHunters - Chris Oconnell


Best Music Video

Rainie Yang - Like a Star - Muh Chen


Honorable Mention: Music Video

Hebe Tien - One, After Another - Muh Chen


Best Student Film

Dead Girl - Lloyd Briggs


Honorable Mention: Student Film

Crafter - Yi Cheng


Best Microfilm

Tricked - Mengyuan Guo, Naicheng Liu, Suhn Young Chung


Best Director

RED - David Newton


Honorable Mention: Director

When the Leaves Fall - Chantel Chavon


Best First Time Director (Feature)

Higher Grounds - Stuart Svenson


Best First Time Director (Short)

Madness - Nicolaus Taylor


Honorable Mention: First Time Director

Bucko & Junior - Jordan Rader


Best Indie Filmmaker

The Climbing Perch - Daniel Gomez Bagby


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Just Another Birthday in Bedlam - Barry Heins


Best Young Filmmaker

Devil's Left - Zhengda Lyu


Honorable Mention: Young Filmmaker

Hannya - Cameron Heo


Best Actor

RED - Beau Fowler


Honorable Mention: Actor

Madness - Adam Kitchen


Best Actress

When the Leaves Fall - Morgan Lavenstein


Honorable Mention: Actress

The Peacock - Darcie Irwin-Simpson


Best Actor in an Indie Film

First Time - Germano Blanco


Best Actress in an Indie Film

Confessions - Marlise Dizon


Best Cinematography

RED - Mark Nutkins


Honorable Mention: Cinematography

Gunther - Ryan Rowley


Best Editing

Higher Grounds - Jose Guardia Davis


Honorable Mention: Editing

XIETY - Carlos Torres, Karen Torres


Best Score

RED - Nina Humphreys


Honorable Mention: Score

All Aboard! - Shinya Kiyokawa


Best Song

Into the Beat: “One Day” - Mathias Rehfeldt, Yalany Marschner


Honorable Mention: Song

Hidden Love - "I Miss You" - Dream International Pictures


Best Virtual Reality

Bodyless - Hsin-Chien Huang

Honorable Mention: Virtual Reality

A Miscarriage Of Justice - Atalanti Dionysus


Best Costume Design

Nam Sing: A Man for Gold Country - Amy Newman


Best Trailer

The Earned Life - Patryk Wezowski, Kasia Wezowski


Best Original Story

ZeroNet - Meredith Fox


Honorable Mention: Original Story

Grow Old With Me - J.J. McDowell


Screenplay of the Month

The Devil's Stick - Tom Bruno, Chris Reina


Best Feature Screenplay

Gorger - Paul G. Andrews


Honorable Mention: Feature Screenplay

The Chair - Edward Ybarra


Best Short Screenplay

A Glass House - Charles Strider


Honorable Mention: Short Screenplay

Message in a Bottle - Robert Moran


Best Drama Screenplay

The Chronicles of Reuben - Michael Ulin Edwards


Honorable Mention: Drama Screenplay

Kilt - Ron Leach, Kristian Hodko


Best Comedy Screenplay

A Cozy Little Town - Edward Hicklin


Honorable Mention: Comedy Screenplay

The Love Hex or Nicest Flings in Mexico - Mike Meier


Best Horror Screenplay

The Devil's Stick - Tom Bruno, Chris Reina


Honorable Mention: Horror Screenplay

Bump in the Night - Dale Zawada


Best Action Screenplay

Zap - Krisstofer Marshall


Best Sci-Fi Screenplay

Forever After - Emil Faithe


Honorable Mention: Sci-Fi Screenplay

Perfect World - Emil Faithe


Best First Time Screenwriter (Feature)

Confidently Conflicted - Chloe Friberg


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

The Chronicles of Reuben - Michael Ulin Edwards


Best First Time Screenwriter (Short)

Refractions - Paula Rossman


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

A Deadly Conversation - Vincent Edwards


Best Television Script

Land of Eagles - Isaac Banuelos


Honorable Mention: Television Script

Confidently Conflicted - Chloe Friberg


RED - Teaser



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards

Recent Posts