LAFA Winners - June 2021




​​

Best Picture

Incognito - Jacky Song


Best Narrative Feature

Kaunn Con Haii? - Ashrit Wadhwa


Honorable Mention: Narrative Feature

Goitaca - Rodrigo Rodrigues


Best Narrative Short

Incognito - Jacky Song


Honorable Mention: Narrative Short

Anomaly - Michael Jeanpert


Best Indie Feature

I'm Sorry Darby - Alex Newberry


Best Indie Short

Shift - Chad Crenshaw, Davis DeRock


Honorable Mention: Indie Film

Faultless - Barry Heins


Best Drama

Spread - Drew Anthony


Honorable Mention: Drama

One Afternoon - Yumin Zhang


Best Comedy

The Longest Day of the Year - Lauren Hoover


Honorable Mention: Comedy

Act The Script - Jerry and Joe Long


Best Dark Comedy

The Rite Girl - Cody Theilman


Honorable Mention: Dark Comedy

The Butcher - Bruce Liang


Best Thriller

Obscura - J.H Deakins


Best Horror

Ghost Me - Anisha Savan


Honorable Mention: Horror

Art Kills - Chris Pittas


Best Romance Film

Roshogulla - Lucky Hansraj


Best Sci-Fi

Immortal - Oscar Millar, Lawrence Murphy


Honorable Mention: Sci-Fi

Anomaly - Michael Jeanpert


Best Experimental Film

Birth of A Muse - Michal Kar


Honorable Mention: Experimental Film

What is the Difference? - Mandev Khalsa


Best Inspirational Film

Break Every Chain - Tim Searfoss


Honorable Mention: Inspirational Film

Sebastian and Max's Grand Canyon Adventure - Max King


Best Musical/Dance Film

Killing Time - Gregoire Manhes


Honorable Mention: Musical/Dance Film

Tricot - Jacopo Greco d'Alceo


Best Fantasy Film

Stereotype - Nahyun Beak, Dahyun Beak


Honorable Mention: Fantasy Film

The Breath of Life - Anna Gerasimova


Best Crime Film

Poezda - The Peril - Alexander Korsak


Best Web/TV Pilot

River City - Jal Michael, RC Nelson


Honorable Mention: Web/TV Pilot

Ludi Tunes - Ludmilla Muse


Best Web Series

River City - Jal Michael, RC Nelson


Best Documentary Feature

Tomorrow: Women|Murder|Redemption - Renford Reese


Best Documentary Short

Cogs - first step into the society - Minah Son


Honorable Mention: Documentary Short

Growing Peace in the Middle East - Steven Hoffen


Best Animation

//Blinded - Baptiste Leroux


Honorable Mention: Animation

The Cookie Cutter - David Rocco Facchini


Best Music Video

Jordan Hart - "Freedom" - Michael Joseph McDonald, Joe Bluhm


Honorable Mention: Music Video

"Youniverse" x Hirie - Hans Boysen


Best Student Film

Still With You - Ryan Livesay


Honorable Mention: Student Film

Exodus - Colin Sanders


Best Microfilm

Pumpkin Pal - Suh Woo Choi


Honorable Mention: Microfilm

Narc - Tracy 'Twinkie' Byrd


Best Director

Incognito - Jacky Song


Honorable Mention: Director

Astronauts - Mariano Cabaco


Best First Time Director

Coffee and Cake - Manuel Endraß


Honorable Mention: First Time Director

Volcano - Yutong Lu


Best Indie Filmmaker

Calling for Backup - Ellery Marshall


Honorable Mention: Indie Filmmaker

The Blue Pendant - Diego Ramirez


Best Young Filmmaker

Leave - Rohan Sehra


Honorable Mention: Young Filmmaker

Impact - Jeff Huang


Best Actor

Immortal - Oscar Millar


Honorable Mention: Actor

Spread - Juston Graber


Best Actress

Incognito - Autumn Harrison


Honorable Mention: Actress

Astronauts - Suzie Léger


Best Actor in an Indie Film

Obscura - Olivier Paris


Best Actress in an Indie Film

Ada - Beth Waite


Best Supporting Actor

Astronauts - Mariano Cabaco


Best Supporting Actress

The Rite Girl - Jacqueline Jandrell


Best Young Actress

Oh, the Guilt - Mahtab Zargari


Best Child Actor

The Gangbuster - Oscar Clitheroe


Best Duo

Anomaly - Roberto Calvet & Fleur Geffrier


Honorable Mention: Duo

A Lion's Heart - Kevin Kapellas & Sara Nunez


Best Ensemble

Spread - Juston Graber, Drew Anthony, Rachel Alig, Jesse Tayeh, Mandeep Bevli, Ashley Alva


Best Cinematography

Incognito - Logan Fulton


Honorable Mention: Cinematography

Anomaly - Thomas Cousin


Best Editing

Immortal - Lawrence Murphy


Honorable Mention: Editing

Incognito - Mengfang Yang


Best Score

Immortal - Oscar Millar


Honorable Mention: Score

Spread - Benjamin Sturley


Best Song

You are not Alone - Gyuli Kambarova


Honorable Mention: Song

For My Homies - Ludmilla Muse


Best Sound Design

Oh, the Guilt - Ryan Ray


Inspiring Woman in a Film

Oh My Stars - Anna Stranz


Best Visual Effects

Niid Feel It - Satochi Norse, Beelple


Best Trailer

Providence - Damon Darrell, Lynia Love


Best Commercial

Energize Your Communications - Christoph Göttel


Honorable Mention: Commercial

Sarawak - Business Events Sarawak


Best Original Story

Goodbye to Yesterday - Chae Talley


Honorable Mention: Original Story

Velvet Crush - Michael Boston


Screenplay of the Month

Rails Run Parallel - Orso Vesperini, Guy Laudereau, Aurèle N’Dja, Terry Newman, Carole Starcevic


Best Feature Screenplay

Long Black Veil - Mick Rocks


Honorable Mention: Feature Screenplay

An Island Apart - Paul G. Andrews, Tasha Walton


Best Short Screenplay

FreeBird - Michael Joseph McDonald


Honorable Mention: Short Screenplay

David - Matthew Forbes


Best Drama Screenplay

Rails Run Parallel - Orso Vesperini, Guy Laudereau, Aurèle N’Dja, Terry Newman, Carole Starcevic


Honorable Mention: Drama Screenplay

Taking Mona - Matthew Walsh


Best Comedy Screenplay

I Hate Cindy Lovelet - Paul-Anthony Surdi


Honorable Mention: Comedy Screenplay

Stand Tall! - Vincent J. Paterno


Best Horror Screenplay

Revelatory - Patrick Mediate


Best Thriller Screenplay

ASK: American Serial Killer - Cristian Xavier


Honorable Mention: Thriller Screenplay

The Riviera Set - Christopher Angel


Best Romance Screenplay

Kindred Spirits - Hayley Jean Reeves


Honorable Mention: Romance Screenplay

Heavy Hitter - Liesel Galletly


Best First Time Screenwriter (Feature)

All the Things You Made Me Do - Brian Carufe


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

The Gorilla Group - Eric Diamond, Anthony Guilianti


Best First Time Screenwriter (Short)

The Last Revolt - Tina Steffan


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

The Jackal - Guy H. Fisher III


Best Television Script

Natural History - Stephen John Tantoco


Honorable Mention: Television Script

Losing the Plot - Nicola Morris, Rupert Bogarde


Special Jury Award

Forget Me Not - Courtney LeBlanc, Saige Guevara


Special Jury Award

A Call From 2020 - Emily Yii En Li


Special Jury Award

Lights - Viktorija Pashuta, Lika Osipova


Special Jury Award

Warrior Spirit - Sarah Lois Dorai


Special Jury Award

Lake of Fire - Carlos Vidal Herrera



Incognito - Trailer



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards







* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 5 LAFA filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net