LAFA Winners - July 2022




​​

Best Picture

STOYAN - Roberto Ruiz Céspedes


Best Narrative Feature

STOYAN - Roberto Ruiz Céspedes


Honorable Mention: Narrative Feature

Riot - Andrew Moodie


Best Narrative Short

Ship of Theseus - Yiqing Gu


Honorable Mention: Narrative Short

Footprints - Yolande Geralds


Best Indie Feature

Memories of Another - Victor Blaho


Best Indie Short

Goggles - Brenda Laidman, Anna Nadtotchii


Honorable Mention: Indie Film

Candy Apple - Xiayang Li


Best Drama

Guber - Juliet Lucas


Best Comedy

The Jacket - Gady Meyer, Michael Skolnick


Best Parody

LadykillerTV - Jeremy Spencer, Michael Su


Best Horror

Attached - Xingyu Chen


Best Romance Film

A Normal Life - Liang Zhao


Best Experimental Film

Homo Ignarus - Joshua Scattergood


Best Inspirational Film

Phoenix 2021/A Survival Guide - Stilvi Psilopoulou


Best Musical/Dance Film

Between Here and Gone - Sadie Duarte, Iván Gisbert


Best LGBTQ Film

Tulpa - Chun-Chieh Wang


Best Crime Film

Riddle Me This - Ben Heald, Mark Haggett


Best Action Film

No Pain No Amor - Daniel Locicero, Angel Garet


Best Web/TV Pilot

Sober - Big Ted Robinson


Honorable Mention: Web/TV Pilot

The Undesirables - Joseph Pepitone


Best Web Series

WE/R - Jette Volland


Best Documentary Feature

The Biological Aging Challenge - Gary Null, Roland Marconi


Best Documentary Short

Stolen Spirits - Anne Worthington


Honorable Mention: Documentary

The Missing Weeks - Ali Ahmad Diab


Best Animation

Sleepless Beauty - Gog Mkrtchyan


Honorable Mention: Animation

Detached - Juhoon Hong


Best Music Video

Sueco - Salt - Nas Bogado


Honorable Mention: Music Video

G FLIP Ft. Chrishell Stause (Selling Sunset) - GET ME OUTTA HERE - Nas Bogado


Best Student Film

When You Leave - Jason Yamamoto


Honorable Mention: Student Film

Rotte - Niek De Jongh


Best Microfilm

Pizza Knights - Amelia Jane Vaughan


Best Director

One Day Back Home - Ruijing Chen


Honorable Mention: Director

Tóxico - Rubia Lima, Rafael Henrique Lima


Best First Time Director

The Missing Weeks - Ali Ahmad Diab


Honorable Mention: First Time Director

Journalism 101 - Michael Lopez


Best Indie Filmmaker

In the Spotlight - Jessica Qinyue Luo


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Black Constellation - Jaime Urquiza


Best Young Filmmaker

A Ticket Through Time - John Christensen


Best Actor

STOYAN - Tristán Ulloa


Honorable Mention: Actor

When You Leave - Aoi Takeya


Best Actress

Kill Me - Eve Zhao


Honorable Mention: Actress

Office Hours - Linzi Martinez


Best Actor in an Indie Film

Yellow's Foghorn - Bradley Beachum


Best Actress in an Indie Film

Rory Home - Genevieve Shi


Best Young Actor

Wheel Gone Kid 3-Rolling In It - Reece Jagpal-Mohan


Best Young Actress

The Truth About Kindergarten - Thalia Anne Oliver


Best Ensemble

Yellow's Foghorn - Bradley Beachum, Harry Golby, Kristin Wetenkamp, Paige Van Conant, Ian Peterson, Grace Protzmann


Best Cinematography

STOYAN - Kenneth Oribe


Best Editing

Push - Jasmine Quiñones


Best Score

STOYAN - Pepe Herrero


Best Song

Sharl - I Fell In Love - George Tsotsos


Best Sound Design

Journalism 101 - Arthur Tran


Inspiring Woman in a Film

Invisible Flags - Meitar Paz


Best Commercial

Stuck On A Frown - Tim Moldenhauer


Honorable Mention: Commercial

Fire on Tire - Royal Ismayilov


Best Original Story

Tóxico - Rubia Lima, Rafael Henrique Lima


Honorable Mention: Original Story

Family Tree - Xin Yan


Screenplay of the Month

BEACH - Gary Giudice


Best Feature Screenplay

In the Valley of the Braves - Sean McLaughlin


Honorable Mention: Feature Screenplay

An Unfamiliar Life - Toni D'Antonio, Mitch del Monico


Best Short Screenplay

Merry Little Christmas - Charli Masson


Honorable Mention: Short Screenplay

A Night In - Eduardo Olmos, Connor Tyler Gray


Best Drama Screenplay

BEACH - Gary Giudice


Best Comedy Screenplay

Treasure Trap - John Munn


Best Romance Screenplay

Merry Little Christmas - Charli Masson


Best First Time Screenwriter (Feature)

An Unfamiliar Life - Toni D'Antonio, Mitch del Monico


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

GOLDLIVERY - Luca Cerbone


Best First Time Screenwriter (Short)

Ms. V - Brittney Thaxton


Best Television Script

Cabbagetown Confidential - Erik Long


Honorable Mention: Television Script

Esperanza - David Christopher Loys


Special Jury Award

Le Choix de Sofia - Alain Deslongchamps


Special Jury Award

Above Water - Ken Honjo, Kentaro Yoshimura


Special Jury Award

Family Tree - Xin Yan


Special Jury Award

Fat Bottom Ballroom - Sara Siggard, Amy Santos


Special Jury Award

Dreamcatchers - Felicity Bolitho, Anton Ballard




Sober - Sizzle



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards







* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* Sign up for free at FilmCon.net and get a chance to win a free blog spot

Recent Posts

PARTNER FESTIVALS

FC.png

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette