LAFA Winners - December 2020




​​

Best Picture

Ali's Realm - Mario Torres Jr


Best Narrative Feature

The Colour of Spring - Paul Andrew Kimball


Best Narrative Short

Ali's Realm - Mario Torres Jr


Honorable Mention: Narrative Short

The Remnant - Navin Ramaswaran


Best Indie Feature

Ezra and the Unicorn - Timothy A Coons


Best Indie Short

Star Child - Alex Guéry


Honorable Mention: Indie Film

Bongo - Jacob Lallas


Best Drama

The Great Artist - Indrani Pal-Chaudhuri


Honorable Mention: Drama

Amazing Grace - Nina Brissey


Best Comedy

The Ultimate Showdown - Robert Bazzocchi, Thomas L. Colford


Honorable Mention: Comedy

Fairview - Sam Clark


Best Dark Comedy

Debt Men - Adam Brummond


Honorable Mention: Dark Comedy

The Secrets to a Happy Marriage - Brian Sacca


Best Horror

The Remnant - Navin Ramaswaran


Honorable Mention: Horror

Where Still Waters Lie - Adam O'Keeffe


Best Experimental Film

My heart is erasing - Joshua Ben-Dylan


Honorable Mention: Experimental Film

Felix’ Summer Box - Martijn Rijnberg


Best Inspirational Film

Together Live: Limiting Beliefs - Martina Savoca-Guay


Honorable Mention: Inspirational Film

Just Being There - Deanna Schultz


Best Musical/Dance Film

The Sun Inside - Luca Silvestrini, Roswitha Chesher, Andy Pink


Best Film Noir

Salsero in Purgatory - Antonio De La Cruz


Honorable Mention: Film Noir

Matare - Antonio De La Cruz


Best LGBTQ Film

Sand Land - Iven Tu


Honorable Mention: LGBTQ Film

Pretty Boy - Liu Qianhao


Best Fantasy Film

Ali's Realm - Mario Torres Jr


Honorable Mention: Fantasy Film

Blood at the Root - Aj Lovelace


Best Crime Film

The Fixer - Michael Schilf


Best Web/TV Pilot

The University - Juliana Roth


Best TV Series

Trending Today - James Desir, Brad Bode


Best Web Series

All In 3: A Fikowski & Vellner Documentary - S.J. Finlay


Honorable Mention: Web Series

Tango of Imaginary Friends - Laura McCampbell Copan, Rui Niu


Best Documentary Feature

The Sporting Bubble - Peter Dickson


Honorable Mention: Documentary Feature

WineLine - Rick Cavaggion


Best Documentary Short

Story of the Opal - Rick Cavaggion


Honorable Mention: Documentary Short

The hunt for sea's black gold - Erik Akervall


Best Animation

QingFeng Wu - Spaceman - Muh Chen


Honorable Mention: Animation

Heinous Fly Trap - Craig Lew


Best Music Video

S.H.E. - 17 - Muh Chen


Honorable Mention: Music Video

Justin Jesso - The End - Timon Birkhofer


Best Student Film

Summer Revenge - Fang Weihan


Honorable Mention: Student Film

A Score in the Vinyl - Errol Sullivan, Atticus Fehr


Best Microfilm

Taipei Music Center - Muh Chen


Honorable Mention: Microfilm

Masks - Carolyn Bridget Kennedy


Best Director (Feature)

The Colour of Spring - Paul Andrew Kimball


Best Director (Short)

Ali's Realm - Mario Torres Jr


Honorable Mention: Director (Short)

Miss Boundless - Qiyu Zhou


Best First Time Director (Short)

The Ultimate Showdown - Robert Bazzocchi, Thomas L. Colford


Honorable Mention: First Time Director (Short)

The Fixer - Michael Schilf


Best Indie Filmmaker

Obsession - Ariana Malik


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Navigation - Young Eun Kim


Best Young Filmmaker

Symbiosis - Tae Wook Kim


Honorable Mention: Young Filmmaker

Holding the Rope - Harlow Schuman

Best Actor

The BIG Rant - Poorva Wachh


Honorable Mention: Actor

The Great Artist - Matthew Postlethwaite


Best Actress

Ali's Realm - Nicole Elizabeth Berger


Honorable Mention: Actress

The Colour of Spring - Alexa Morden


Best Actor in an Indie Film

Bongo - Robert Fleet


Best Actress in an Indie Film

Satiety - Anna Rust


Best Supporting Actor

Ali's Realm - Mark Webber


Best Supporting Actress

The Colour of Spring - Ellie Heydon


Best Young Actress

P98's Waltz Of The Flower - Kyleigh Bakker


Best Duo

Amazing Grace - Robert Craighead & Nina Brissey


Honorable Mention: Duo

Debt Men - Travis Myers & Alex Desért

Best Cinematography

The Remnant - Russ De Jong


Honorable Mention: Cinematography

Star Child - Alex Guéry


Best Score

The Great Artist - Richi Carter


Honorable Mention: Score

Story of the Opal - Sarah-Jane Rohrsheim


Best Sound Design

The Remnant - George Flores


Honorable Mention: Sound Design

Ali's Realm - Niko Zasimczuk


Inspiring Woman in a Film

Gözde The Fighter - Gozde Kirdar


Best Visual Effects

QingFeng Wu - Spaceman - Muh Chen


Honorable Mention: Visual Effects

Ra's Metanoia - Rudra Alladi, Krishna Guntupalli


Best Virtual Reality

Filling Spaces - Shachar Kantor


Best Costume Design

Ali's Realm - Michael Bevins


Best Commercial

Adidas 2020 CNY - Muh Chen


Screenplay of the Month

Ten Commands - Girault Seger


Best Feature Screenplay

Ten Commands - Girault Seger


Honorable Mention: Feature Screenplay

The Death of Jeremy - David Seader


Best Short Screenplay

Totally Teagan - Alyssa Carroll


Honorable Mention: Short Screenplay

People, Places, and Things - Judy Litman


Best Drama Screenplay

Flame - Derek McDaniel


Honorable Mention: Drama Screenplay

Woodpusher - Isaac Ballesteros


Best Comedy Screenplay

Shane and Ivy - We're Eloping to Vegas - Sandra Gregory


Best Dark Comedy Screenplay

The Player - Larry 'Doc' Sportello


Best Romance Screenplay

The Magician's Assistant - Caledonia Hanson


Best Sci-Fi Screenplay

Splicer - Shayne Eastin


Best Fantasy Screenplay

Monsterly - Damian Wampler


Best First Time Screenwriter (Feature)

A Son’s Gift - Michele Bell


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)

Only Boy in New York - Robyn Gudgell


Best First Time Screenwriter (Short)

Motor Inn - Michael Hurley


Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)

Starling - Logan Bauer


Best Television Script

Walls&Balls - Kenneth Klein, Irwin Hahn


Honorable Mention: Television Script

Witchborne - Malek Haneen


The Great Artist - Trailer



More trailers: https://www.youtube.com/c/losangelesfilmawards

Recent Posts