top of page

LAFA Winners - April 2024




​​

Best Picture

Bring Him To Me - Luke Ian Sparke, Tom Evans


Best Narrative Feature

Bring Him To Me - Luke Ian Sparke, Tom Evans


Best Narrative Short

The Demo - Craig J. Williams, Anna Florence


Honorable Mention: Narrative Film

DIXIELAND - William Hellmuth, J. Scott Worthington


Best Indie Feature

Return To Planet Underground - Gideon Homes


Best Indie Short

Intergalactic Cafe - Mike Mitchell, Margot Rubin


Honorable Mention: Indie Film

The Plan - Angelo Donzella, Maria Rosaria Scicchitano


Best Drama

Envy - Luka Radulović, Britt Levin-Clarke


Best Dark Comedy

One Note - Jamie Ting


Best Thriller

Late Night Pickup - Lex Lumpkin


Best Experimental Film

Aquaflatter - Qian Mu


Best Inspirational Film

Ruben: This Is My Cancer Story - Ada M Aguilar


Best Musical/Dance Film

Symphonic Fantasy : Cine Concert with Animation and Orchestral Magic - Susan Mey Lee Lim, Samudra Kajal Saikia, Christina Teenz Tan


Best Film Noir

The Demo - Craig J. Williams, Anna Florence


Best LGBTQ Film

Concerto for Abigail - Jan Miller Corran


Best Crime Film

Bring Him To Me - Luke Ian Sparke, Tom Evans


Best TV Series

Cause Celebre - Patrick John Donnelly, David E Williams


Best Documentary Feature

Anna Searching - Craig j Williams


Best Documentary Short

Hope's Corner - Gabriel Boudtchenko


Honorable Mention: Documentary

Breakthrough - Patryk Wezowski, Kasia Wezowski


Best Music Video

LITTLE BIG - It Happens - Alina Pasok, Iliya Prusikin


Honorable Mention: Music Video

Crazy (Trap Mix) - Alya Michelson, Tim Carmon, Dilia Alshina


Best Student Film

Just for a While - Hou Zongkun


Honorable Mention: Student Film

Escape - Gengqian Yang


Best Director (Feature)

Bring Him To Me - Luke Ian Sparke


Best Director (Short)

One Note - Jamie Ting


Honorable Mention: Director

DIXIELAND - William Hellmuth


Best First Time Director

On the Bridge - Wen Rui Tang


Honorable Mention: First Time Director

Autumn Leaves - Zhe Fu


Best Young Filmmaker

Lights Out - Benj Bridger


Best Actor

Bring Him To Me - Barry Pepper


Best Actress

Concerto for Abigail - Monica Young


Best Cinematography

DIXIELAND - William Hellmuth


Best Editing

Flatulence: The Origin - Yintao Gong


Best Score

Symphonic Fantasy : Cine Concert with Animation and Orchestral Magic - Susan Mey Lee Lim, Samudra Kajal Saikia, Christina Teenz Tan


Best Song

Symphonic Fantasy : Cine Concert with Animation and Orchestral Magic - Manu Martin, Royal Philharmonic Orchestra, Robert Ziegler, Mark Bebbington


Best Sound Design

Skies Over Ground Zero One - Bryan Chadwick


Inspiring Woman in a Film

Darwin Plateau: Death Valley Adventure 4 - Michelle Clark and Elyscia Letterman


Best Original Story

DIXIELAND - J. Scott Worthington


Screenplay of the Month

The Way Through - Ian Stout, Cecily Crow


Best Feature Screenplay

The Way Through - Ian Stout, Cecily Crow


Best Drama Screenplay

The Colors of Conflict - Rocky J. Parra

Best Thriller Screenplay

The Amber Room - Lazar Karov


Best Sci-Fi Screenplay

Ava's New World - Ashish K Saxena


Best First Time Screenwriter (Feature)

Eddie on the Scrap Heap - Marc Littman


Special Jury Award - Screenplay

Made in Philadelphia - Matthew Clark


Special Jury Award - Film

Starlight - Sangeeta Kaur, Gregory Scelsa








Bring Him To Me - Trailer









* Winners may order an official LAFA statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* Sign up for free at FilmCon.net and get a chance to win a free blog spot

コメント


Recent Posts

PARTNER FESTIVALS

FC.png

OFFICIAL LAFA

STATUETTE

Winners may order the official

LAFA statuette

bottom of page